Malezya Suudi Kuruluşu Kapattı

08.08.2018 10:53

287 Kişi Okumuş

0 Yorum

Malezya Suudi Kuruluşu Kapattı

Malezya’nın Mahatır Muhammed Başkanlığında kurulan yeni hükümeti, Suudi Arabistan’a yönelik önemli stratejik bir adım attı.

Mahatır Muhammed hükümeti, 13 ay önce Suudi Arabistan destekli kurulan Terörle Mücadele Merkezi’nin kapatılması emrini verdi.

Hükümet, Suudi Arabistan destekli Terörle Mücadele Merkezi’nin kapatılma talimatının neden verildiğine dair bir açıklama yapmadı.

Malezya Savunma Bakanı Muhammed Sabu yaptığı açıklamada, Kral Selman Bin Abdulaziz’in desteğiyle kurulan Merkez’in görevinin hemen sonlandırılacağını ve görevin Malezya Savunma ve Güvenlik Ensitüsü tarafından devralınacağını söyledi.

Savunma Bakanı Muhammed Sabu, merkezin kapatılma nedenine dair bir açıklama yapmadı.

MALEZYA, SUUDİ ARABİSTAN’DA Kİ ASKERLERİNİ GERİ ÇEKECEK

Malezya’nın Suudi Arabistan’a yönelik adımları bununla da sınırlı değil.

Savunma Bakanı Muhammed Sabu, Suudi Arabistan’da bulunan Malezya askerlerinin geri çekilmesi için meclise bir tasarı sunduğu kaydedildi.

Savunma Bakanı Sabu, Haziran ayında yaptığı açıklamada, Malezya’nın Suudi Arabistan’daki askeri varlığını gözden geçirdiklerini belirtmişti.

Malezya’nın Eski Başbakanı Necib Razak, Yemen’deki Malezya vatandaşlarının tahliyesini sağlamak gerekçesiyle 2015’te Suudi Arabistan’a askeri birlik göndermişti.

Savunma Bakanı Sabu, Malezya askerlerinin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki Arap koalisyonuyla birlikte Yemen’e karşı savaşta yer almadığını kaydetti. Malezya’nın Körfez ülkelerinde kaç askerinin olduğu bilinmiyor.

Eski Başbakan Necib döneminde Suudi Arabistan’ın Malezya’da etkisini artırması endişelere yol açmıştı.

Suudi Arabistan, Malezya’da birçok okul ve cami inşa etmişti. Ayrıca Suudi Arabistan yönetimi, ülkesinde okumak isteyen Malezyalı öğrencilere de burs imkanı veriyordu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR