Manavgat’taki yangın evleri kül etti

28.07.2021 19:43

81 Kişi Okumuş

0 Yorum

Manavgat’taki yangın evleri kül etti

Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada çıkan orman yangını sonucu Kalemler Mahallesi’nde çok sayıda ev yandı. Yangından 51 kişinin etkilendiği bildirildi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada orman yangını çıktı. Nedeni henüz belirlenemeyen yangının Kavaklı, Sarılar, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki ormanlık alanda öğlen saat 12.00 civarında başladığı belirtildi.

Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen ve kısa sürede 15 noktaya yayılan yangın yerleşim yerleri, tarım ve hayvancılık alanlarına sıçradı. Kalemler Mahallesi’nde bulunan mezarlar, yangında tahrip olurken, çok sayıda ev yandı, tarım alanları da zarar gördü; yangının sıçradığı bölgelerde traktör, iş makinesi gibi birçok tarım aleti de yandı.

Türkei Zerstörte Gebäude nach Waldbränden zwischen Antalya und Manavgat

Öte yandan Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı konutlar tedbir amacıyla tahliye edildi. Ayrıca alevlerin bölgedeki bir özel hastanenin yakınına gelmesi sebebiyle, hastane yetkilileri binayı boşaltıp yatan hastaları başka bir hastaneye nakletti.

Bakan: Her türlü sebep olabilir

Yangın bölgesine giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangına ilişkin, “Yangının şu an itibarıyla ilerlemesiyle ilgili rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler, yangını körükleyecek her türlü sebep mevcut” dedi.

Pakdemirli yangını 1 helikopter, 40 arazöz, 3 dozer, 160 personel ile yangını kontrol altına almaya çalıştıklarını belirterek, “4 yerleşim yerimizi maalesef tahliye etmek durumunda kaldık. Kalender, Yeniköy, Çolaklı, Evrensekiz’de mahallelerin bir kısmı iptal edildi. Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförün durumu ağır. 28 mahalleye enerji sebebiyle su verilmiyor” diye konuştu.

Türkei | Waldbrand in Antalya bedroht Häuser

DHA ise yangının 12 ilden gönderilen 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisi ile kontrol altına alınmaya çalışıldığını yazdı.

Dört noktada yangın çıkması

Manavgat’ta yangının dört noktada aynı anda çıkmasıyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Pakdemirli, “Bizim işimiz şu anda yangınla mücadele etmek. Gerekli adli ve kolluk kuvvetlerinin soruşturması devam ediyor. Bunlarla ilgili bulgulara rastlanınca bizim ya da valilik tarafından açıklama yapılır” dedi.

Bakan Pakdemirli’den önce konuya ilişkin açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “Yangının dört farklı noktada birden çıkması açıkçası düşündürücü. Kundaklama şüphelerini akla getiriyor. Ancak bununla ilgili net bilgi yok” değerlendirmesi yaptı. Böcek, can ve mal kaybı olmadan yangını kontrol altına almanın öncelikli olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkei | Waldbrand in Antalya bedroht Häuser

51 kişi dumandan etkilendi

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür yangından etkilenen 51 kişinin tedavi amaçlı hastanelere geldiğini açıkladı. Hülür, “47’sinin durumu hafif, oksijen tedavisi alıp taburcu edilecek. Vatandaşlardan birinin yüzde 30 yanığı, 1’inin ise ayağında kırık var. Şu an hiçbirinin hayati tehlikesi yok” açıklaması yaptı.

Türkei | Waldbrand in Antalya bedroht Häuser

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ise bazı mahallelerde mahsur kalan vatandaşlar olduğunu belirterek, “AFAD, jandarma ve itfaiye ekiplerimiz kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Yangına etkin şekilde müdahale ediliyor. Can kaybı söz konusu değil. Poyrazın etkisiyle yangın henüz kontrol altına alınmadı” dedi.

Türkei | Waldbrand in Antalya bedroht Häuser

“Görülmemiş bir yangın”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Hâlâ devam ediyor, komple yanıyor. Yerleşim alanlarına girdi. Birçok ev ve iş yeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölgedeki yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi, akıl almaz, kötü bir tablo” şeklinde konuştu. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ise “Görülmemiş bir yangın yaşıyoruz” dedi.

 

© Deutsche Welle Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR