Mescid-i Aksa Hatibi: İsrail Ürdün’ü Yatıştırmaya Çalışıyor

30.07.2018 10:17

272 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mescid-i Aksa Hatibi: İsrail Ürdün’ü Yatıştırmaya Çalışıyor

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi; grev çağrısı yaparak, Siyonist Rejim yetkililerini Mescid-i Aksa kapılarını birkaç saat kapalı tuttuktan sonra açmaya zorlamaya davet etti.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri; işgalci İsrail askerleri tarafından Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatılması, cemaatin Mescid-i Aksa’nın dışında kalan el-İmaul Hazali Meydanında toplanmak zorunda bırakan gereksiz ve boş bir uygulamaydı. İsrailli güçler toplanmanın devam etmesi ve yoğunlaşması ve Mescid-i Aksa’da geçtiğimiz yıl yaşanan kıyamın bir benzerinin yaşanmasından dolayı endişe duyuyorlar ve bu nedenle Mescid-i Aksa’yı kapalı tutma planından vazgeçtiler, ifadelerini kullandı.

Sabri ayrıca, Tel-Aviv’in Temmuz 2017’deki kıyamın önemini çok iyi bildiğini ve İsrailli yetkililerin bunun tekrarlanmasını istemedikleri için bu kararlarını yeniden gözden geçirdiklerini belirtti.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı açıklamalarının devamında, Mescid-i Aksa konusunda yanlışlarla ilgili olarak; sorunlar meydanda çözülür ancak Kudüs’te ve diğer bölgelerde yaşayan Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da bulunmasının hiçbir çözümü yoktur. Arap ve İslam ülkeleri kendi sorunlarıyla meşgul olmakta ve Filistin konusunu unutmaktadır, ifadelerini kullandı.

Sabri daha sonra Ürdün ile ilgili olarak; İsrail Umman’ın öfkesini yatıştırmaya çalışıyor ve onu sakinleştirmek için uğraşıyor, yumuşak ve okşayıcı ifadelerle Ürdün’ü ikna etmeye çalışıyor ancak ertesi gün başka türlü konuşuyor. Bu durum yıllardır bu şekilde tekrar ediyor, ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ürdün hükumet sözcüsü Cumane Guneymat, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik tahriki edici ve yanlış adımlarını kınadı.

Ürdün hükumet sözcüsü ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya baskın yaparak namaz kılanlara ve görevlilere saldırmasını kınadı.

Guneymat daha sonra; bu tür uygulamalar bu mukaddes mekanın saygınlığını aykırıdır ve cemaatin duygularını tahrik etmektedir, bu tür adımlar İsrail’in uluslararası yasalara ve insan haklarına uymadığını göstermektedir. İsrail’in bu adımı Mescid-i Aksa’nın saygınlığının korunması ve namaz kılanlara saygı duyulmasına vurgu yapan uluslararası kanunların tamamını ihlal etmek demektir, ifadelerini kullandı.

Guneymat son olarak, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın güvenliğinden ve bu mekana yönelik ihlallerden sorumlu olduğunu belirterek, Mescid-i Aksa’ya yönelik bu tür uygulamalara en kısa sürede son verilmesini istedi.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR