Mescid-i Aksa’ya ziyarete giden Müslümanlar İsrail’e ekonomik destek sağlıyor!

05.09.2017 17:18

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mescid-i Aksa’ya ziyarete giden Müslümanlar İsrail’e ekonomik destek sağlıyor!

Ekvator Haber’den Ragıp Kâmil İlbeyi’nin haberi.

İsrail Turizm Bakanlığının açıkladığı verilere göre 2016 yılında İsrail’e gelen 115 bin Müslüman turistin 100 bini Türkiye vatandaşı.Filistin Yönetimi ise Müslüman turistlerin İsrail’e yaptığı ekonomik katkıdan rahatsız.

İsrail Turizm Bakanlığının açıkladığı verilerine göre her Müslüman turist İsrail’e ortalama 1000 yüz otuzüç dolar gelir bırakıyor. Çoğu Türkiye’den gelen Müslüman turistler İsrail otellerinde kalıyor ve tüm alışverişlerini İsrail marketlerinde yaparak İsrail ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. İsrail’i 2016 yılında ziyaret eden 3.8 milyon turistin 115 bini Müslüman ve 100 bini Türkiye’den gelen ziyaretçilerden oluşuyor.

Filistin Yönetimi ise Kudüs’ü ziyaret eden Müslüman turistlerin İsrail otellerinde kalmasından ve ortaya çıkan turizm gelirinin İsrail turizmine katkıda bulunmasından rahatsız.

Filistin Turizm Bakanlığı sözcüsü Jereyes Qumseyah, Türkiye’de tanıtım ofisleri açtıklarını ve ziyaretçilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki otellerde kalması için gerekli reklam ve tanıtım faaliyetlerinin başlatıldığını açıkladı.

Filistinli dini otoriterler ise Filistin Turizm Bakanlığının bu girişime destek vererek, Müslüman turistlerin Filistin otellerinde misafir edilmesinin sağlanması ile
Filistin’e pan-İslami bir sempatinin artacağını ve ülke ekonomisine katkı yapmasını umut ediyor.

Kudüs’e Müslüman ziyaretçi sayısında yaşanan artışın nedeni ise Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının 2015 yılında başlatmış olduğu hac ve umre programlarına Kudüs’ü de dahil etmiş olması.

Hac ve umre ziyaretinde bulunan ziyaretçiler Kudüs’te 3 gün kalıyor ve semavi dinler tarafından kutsal kabul edilen bölgelere ziyaretlerini tamamlayarak Suudi Arabistan’a geçiyor.

İsrail yönetime ise Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının başlatmış olduğu umre ve hac ziyaretlerine Kudüs’ün de eklenmesinden oldukça memnun.

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz