Metroda Yeni Dönem

15.11.2018 12:02

379 Kişi Okumuş

0 Yorum

Metroda Yeni Dönem

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da 1100 kilometrelik metro hattına ulaşmak için ‘yap-kirala-devret’ yöntemini gündeme aldı. Bu yöntemde firma metroyu inşa edecek ve hattı belediyeye kiralayacak. İlk hedef, Yenikapı-Beylikdüzü ve Vezneciler-Arnavutköy hatları.

İstanbul’un şu anda dünyada metro inşaatının en yoğun sürdüğü kent olduğunu vurgulayan Mevlüt Uysal, “Buna rağmen 2023’te ulaşacağımız raylı sistem uzunluğu 454.7 kilometre. 1100 kilometreye ulaşmak zaman alacak. Bunu hızlandıracak bir formül bulmamız gerekiyor” dedi.

Uysal’ın açıklamalarına köşesinde yer veren Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, görüşmenin detaylarını aktardı. Buna göre Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrasya Tüneli için yükselen eleştirileri anımsatan Uysal, şöyle devam etti:

— Yolcu garantisi verince eleştirilere maruz kalırız. Metro için, “yap-kirala-devret” yöntemini düşünsek. Yani, İBB özel sektörün yapacağı metro hattının kiracısı olacak. Kiracılık 22-25 yıl sürecek. İşletmeyi İBB yapınca bilet fiyatı tartışması yaşanmaz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR