MHP, Irak Tezkeresine Destek Vereceğini Açıkladı

21.09.2017 23:14

497 Kişi Okumuş

0 Yorum

MHP, Irak Tezkeresine Destek Vereceğini Açıkladı

MHP, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için 23 Eylül Cumartesi günü yapılacak toplantıya ilişkin tavrını açıkladı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “MHP olarak cumartesi günkü olağanüstü toplantıya katılıp, Irak tezkeresine destek vereceğiz” dedi.

CHP: REFERANDUM ÖNCESİ GÖZDAĞI

CHP de Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrılmasını ‘gözdağı’ olarak nitelendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz şunları söyledi:

“Suriye ve Irak tezkerelerini bir ay önceye almışlar. Bu tezkereler geçen yıllarda onaylanan tezkereler mi olacak yoksa değişecek mi göreceğiz. Ama olağanüstü toplantı kararı bir noktada referandum öncesi gözdağıdır. Meclis’e geç de olsa bilgi verilecek. Biz bu konuda geç kalınmasını yadırgadık. Hükümet bu süreci muhalefeti bilgilendirmeden, nerede durduğunu belli etmeden uzun süre götürmeye çalıştı. En azından bilgiyi geç de olsa alacağız. Tabii tezkerenin içeriğine bakacağız. Ona göre değerlendirmemizi yapacağız. Daha önce IŞİD ve diğer terör örgütlerine dönük gelen tezkerelere desteklemiştik. Ama şimdi ne gelecek bilmiyoruz, içeriğine bakacağız.”

Olağanüstü meclis oturumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye sınır ötesi harekat yapması için hükümete verilen izni bir yıl daha uzatan tezkere görüşülecek. Söz konusu tezkere, 30 Ekim’de sona eriyordu. Olağanüstü toplantının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 25 Eylül’de yapılacak olan ve Türkiye’nin sert bir dille karşı çıktığı bağımsızlık referandumunun öncesinde yapılması dikkat çekti. Olası bir tezkere uzatma durumunun IKBY’ye son bir gözdağı olacağı değerlendiriliyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR