Mısır Halkı Ülkelerinde Yaşayan Suriyeli Muhalifler İçin Harekete Geçti

13.09.2017 09:49

401 Kişi Okumuş

0 Yorum

Mısır Halkı Ülkelerinde Yaşayan Suriyeli Muhalifler İçin Harekete Geçti

Mısır halkı Suriye konusundaki hatasının farkına varmalarının ardından, Suriyeli muhaliflerin ülkelerinden ihraç edilmesini istediler.

Mısır halkı Suriyeli muhaliflerin ülkelerinden ihraç edilmesini istiyorlar ve Suriye’de yaşanan olaylar konusunda kandırıldıklarına inanıyorlar ve bu nedenle ülkedeki hukuk aktivistleri bu kişilerin ülkeden çıkarılması için hukuki çalışma başlattı.

Mısır’daki Suriye’yi destekleyen kuruluşların ve kişilerin talebiyle birlikte ülke, geniş çapta bir hareketle karşı karşıya kaldı ve öyle ki Şam’ın hakimiyetini ele geçirmeye yönelik Siyonist- Vahabi projesi başarısız oldu.

Mısır, Suudi Arabistan ve Amerika tarafından desteklenen ve Mısır’ın devrik lideri Muhammet Mursi’nin Kahire’de ağırlamayı kabul ettiği Suriyeli muhaliflere yönelik halk politikasında yeni bir kanuni yol izledi. Mısır merkezli Suriye halkı ile birlik komitesi enformasyon sorumlusu Dea Salih ve devrik lider Muhammet Mursi’nin kararlarının iptali için görevlendirilmiş olan Mısırlı vekil Muhammet Ebu Zeyd Mısır-Suriye diplomatik ilişkilerinin kopması ve Suriyeli muhalifler ile Özgür Suriye Ordusu gruplarının Mısır topraklarından uzaklaştırılması için mahkemeye başvurdular.

Dea Salih konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Mısır halkı bir önceki aşamada iç sorunlarla meşgulken Suriye’de yaşananlarla ilgili söylenen yalanlara kandı ve onlar hata yaparak orada yaşananların bir inkılap olduğunu zannettiler.

Onlar orada yaşananların Suriye aleyhine başlatılmış uluslararası bir savaş olduğunu fark edemediler ve daha ilk andan itibaren bu savaş planlanmıştı ve Batı ülkeleri ile Fars Körfezi ülkelerinin paraları Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın devrilmesi için toplanmıştı ve böylece Suriye’den Siyonistlerin intikamını almak, bu ülkenin düşman karşısındaki direnişini ve istikrarını kırmak ve Şam hükumetinin Lübnan direnişini yani Hizbullah’ını desteklemekten vazgeçmek zorunda bırakmak istiyorlardı.

Salih daha sonra Suriye’nin askeri başarısızlığa uğraması için yapılan uluslararası müdahalenin nedeni ile ilgili olarak şunları söyledi: Suriye’nin Irak’ta Amerika’nın ve Şam’ın muhaliflerinin ülkeyi işgaline karşı sergilenen direnişi desteklemesi Amerika’nın tüm imkanlarını Suriye karşıtı bir savaş için seferber etmesine neden oldu.

Salih açıklamalarının devamında Kahire’de bulunan Suriyeli muhaliflere karşı hukuk hareketinin başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: Taleplerinin sunulması, Mısırlı vekil Muhammet Ebu Zeyd’in 3 yıl önce başlattığı alanda atılan hukuki adımlardır ve bu iki yasal dilekçenin sunulması dışında başka çare bulunmuyor çünkü Mısır halk tarafından kabul edilen ve 2014 yılından bu yana uygulanan anayasaya ve yasalara uyan bir ülkedir. Mısır’da olağanüstü hal ilan edilmesi ve Suriye’ye destek vermek amacıyla düzenlenecek her türlü gösterinin yasaklanması nedeniyle bu ülkeye destek verebilmek için yasal yolları kullanmak zorunda kaldık.

Salih açıklamalarının sonunda şunları söyledi: Bu yasal gidişat bir sonuca ulaşıncaya kadar sürecektir; hatta eğer bu yasal yol Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakanı muhalifleri ülkeden ihraç etmeleri konusunda şikayet etmeyi gerektirse dahi bundan vazgeçmeyeceğiz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz