‘Muhalifler, İdlib’deki Rus ve Suriyeli birliklerin konumunu ABD’den aldı’

21.09.2017 14:30

396 Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Muhalifler, İdlib’deki Rus ve Suriyeli birliklerin konumunu ABD’den aldı’

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, dünkü basın toplantısında Fetih el Şam’ın İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesine düzenlediği saldırının ABD istihbaratı tarafından planlandığını belirtti. Kommersant gazetesi, Rus askeri yetkililere dayandırdığı haberinde saldırının perde arkasını yazdı.

Kommersant’a konuşan Rusya Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir yetkiliye göre, ABD’nin İdlib’deki Suriyeli ve Rus birliklerin koordinatlarıyla ilgili son derece hassas bilgileri kendisini ılımlı muhalefet olarak adlandıran gruplardan birine vermesinden şüphe ediliyor.Kaynak, “Söz konusu bilgiler, oradan cihatçılara sızdı ya da bilinçli olarak verildi. Her iki seçenek de bizim için çok endişe verici” dedi.

‘TERÖRİSTLER ARI SÜRÜSÜ TAKTİĞİNİ KULLANDI’

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Albay İgor Korobov’un “Suriyeli militanlar yeni koşullara adapte olabilirler ve hedeflerden bağımsız olarak hızlı bir şekilde yeniden gruplaşabilirler. Teröristler, ‘arı sürüsü’ adı verilen bu taktiği kullanarak kaotik ateş açıyorlar ya da beklenmedik saldırılar düzenliyor” şeklindeki sözlerini anımsatan kaynak, İdlib’deki saldırının da bu taktikle hazırlandığını vurguladı.

‘SERT AÇIKLAMA, RUS ASKERİ YÖNETİMİNİN TEPKİSİNİN YARISINI BİLE YANSITMIYOR’

Kaynak, Rudskoy’un yaptığı sert açıklamaların Rus askeri yönetiminin tepkisinin yarısını bile yansıtmadığını, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İdlib’deki durum nedeniyle Belarus ziyaretini iptal ettiğini ifade etti.

RUDSKOY NE DEMİŞTİ?Rudskoy, Rusya ve Suriye ordularının İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde saldırı düzenleyen yaklaşık 850 Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanını öldürdüğünü açıklamıştı.

İdlib’e saldıran teröristlerin gerilimi azaltma bölgesinde görev yapan Rus askeri polis birliğini kuşatma altına aldığını aktaran Rudskoy, Fetih el Şam saldırısının hükümet güçlerinin Deyr ez Zor’un doğusuna ilerleyişini durdurmak amacıyla ABD istihbaratı tarafından planlandığını belirtmişti. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz