Musul alev alev yanıyor!

03.06.2017 18:37

Kişi Okumuş

0 Yorum

Musul alev alev yanıyor!

Musul alev alev yanıyor

Irakı’ın Musul kentini DEAŞ’tan kurtarma operasyonu sürerken Rudaw kanalının canlı yayınladığı görüntülerde şehrin kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölümün yandığı görülüyor. DEAŞ sözde halifeliğini bu camide ilan etmiş ve terör örgütünün lideri Ebubekir Bağdadi de bilinen son video kaydını bu camide çekmişti.

Irak’ın Musul kentinin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılması için gerçekleşen operasyonlar yoğun çatışmalarla devam ediyor. Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin, Musul’da birçok yeri DEAŞ’tan temizlediği bilgileri geliyor.

Koalisyon güçlerinin yoğun hava desteği verdiği operasyonda, DEAŞ bomba yüklü araçlar ve mayınlı tuzaklar kullanıyor.  Kentte çatışmalar devam ederken Musul’un kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölüm böyle görüntülendi.

Türkmen atabey Nureddin Mahmud Zengi’nin 1172 yılında yaptırdığı cami, eğik minaresiyle Musul’un eski şehrinin en önemli tarihi eserlerinden biri.

TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ BAĞDADİ BU CAMİDE HİLAFET İLAN ETTİ

Şehrin tarihi bölgesinde bulunan ve örgüt lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ilk ve tek konuşmasını yaptığı 840 yıllık El Nuri Camisi’ni ablukaya aldığı biliniyordu. Bir görgü tanığına göre; DEAŞ’lılar, El-Nuri cami yakınında bulunan ailelerden evlerini terketmelerini istedi ve camiye giden tüm yolları kapattı. Bağdadi, 2014 yılında DEAŞ’ın Irak’ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede, hilafet ilan ettiğini söylemişti.

 

Hürriyet Haber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz