NATO, ABD ile Türkiye’den S-400 konusunda çözüm bekliyor

28.06.2018 14:40

498 Kişi Okumuş

0 Yorum

NATO, ABD ile Türkiye’den S-400 konusunda çözüm bekliyor

NATO’nun, Türkiye ile ABD’nin Ankara’nın S-400 satın alma kararından dolayı yaşanan anlaşmazlıklarını çözmesini umduğu belirtildi. Rus basınına konuşan NATO’dan bir kaynak “Türkiye ile ABD’nin her türlü anlaşmazlığı müttefik dayanışması ruhuyla çözmesini umuyoruz” dedi.

NATO’nun her üyesinin teçhizat satın alımına yönelik kararlarını bağımsız olarak aldığını belirten kaynak “Teçhizat alımı konusundaki kararlar müttefiklere bağlı. NATO için önemli olan alınan teçhizatın birlikte kullanılıp kullanılamayacağı” ifadesini kullandı.

‘NATO ÜLKELERİ ARASINDAKİ ALIŞVERİŞLER GÜVENLİĞİ ARTTIRIYOR’

Kaynak ayrıca NATO ordularının harekât kabiliyetlerinin İttifak için önemli olduğunu kaydetti ve “Başka NATO ülkelerinden silah satın alınması genel anlamda birlikte çalışabilirlik ve güvenliği arttırıyor. Bu nedenle kilit potansiyellerin edinimi açısından müttefikler arasındaki her türlü işbirliğini olumlu karşılıyoruz” dedi.

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Wess Mitchell, Ankara’nın S-400 almasıyla ilgili Türkiye’yi bir kez daha tehdit etmiş ve “Türkiye’ye S-400’ler almasının sonuçları olacağını net biçimde ilettik. ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımlar getireceğiz” demişti.

Türkiye’nin S-400 alması halinde ikili ilişkilerin zora gireceği uyarısı da yapan Mitchell, Rus füze savunma sistemleri satın alınması halinde Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri yeniden canlandırmanın zor olacağını söylemişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz