NATO Toplantısında Rusya’ya Siber Saldırı Suçlaması

05.10.2018 10:43

179 Kişi Okumuş

0 Yorum

NATO Toplantısında Rusya’ya Siber Saldırı Suçlaması

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen NATO savunma bakanlarının toplantısında, Rusya’ya “küresel ölçekte siber saldırı kampanyaları düzenlemek” suçlamalarında bulunuldu. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson Rusya için “parya devlet” ifadesini kullandı.

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, Rusya’nın Nisan ayında BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) siber saldırı girişiminde bulunduğunu ancak girişimin önlendiğini ileri sürdü. Hollandalı heyet tarafından yapılan sunumda Lahey merkezli örgütün binasına bitişik bir otele 10 Nisan’da gelen 4 Rus vatandaşının, ekipmanlarıyla birlikte 13 Nisan’da gözaltına alınarak sınır dışı edildiği ifade edildi. Sözkonusu kişilerin gözaltına alındıkları sırada İsviçre’deki OPCW laboratuvarına seyahat için hazırlık yaptıkları belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, o tarihte, OPCW’ye ait laboratuvarda İngiltere’de zehirlenen eski Rus ajanı Skripal ve kızının maruz kaldığı madde ile Suriye’de kullanıldığı iddia edilen kimyasal silahlar inceleniyordu.

Tass haber ajansına göre ise, Hollanda Savunma Bakanı kimliklerini açıkladığı 4 Rus vatandaşının Rusya askeri istihbarat servisi GRU’dan olduklarını ve el konulan ekipmanlarının da Ukrayna’da düşen Malezya uçağına dair kanıt niteliği taşıdığını iddia etti.

HOLLANDA DIŞİŞLERİ RUS MASLAHATGÜZARI ÇAĞIRDI

Sözkonusu iddianın ardından ülkedeki Rusya maslahatgüzarı Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

RUSYA’DAN YANIT: CASUS ÇILGINLIĞI

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Hollanda’nın iddiası “casus çılgınlığı” olarak nitelenerek konuyla ilgili resmi açıklamanın yakında yapılacağı bildirildi.

Öte yandan İngiltere ve ABD’den de benzer suçlamalar geldi. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunlar büyük bir gücün eylemleri değil, bir parya devletinin eylemleridir” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE: RUSYA 2016’DA ABD SEÇİMLERİNE KARIŞTI

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise İngiltere ve Hollanda’nın iddialarının yüzde 100 doğru olduğuna inandığını belirterek “Rusya’nın bedel ödemesi gerektiğini ve bunun için çok sayıda seçenek olduğunu” söyledi. Mattis “Müttefiklerimize siber destek sağlamaya hazırız” dedi.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından bu sabah yayımlanan bir raporda, Rusya’nın askeri istihbarat servisi GRU’nun çok sayıda siber saldırı gerçekleştirdiği ve bunlara 2017’deki BadRabbit ve Dünya Anti-Doping Ajansı’nın ve 2016’da ABD Demokratik Ulusal Komitesi’nin hacklenmesi ile 2015’te İngiltere merkezli bir televizyon kanalının e-postalarının çalınmasının dahil olduğu ileri sürüldü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt raporun yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada, GRU’yu diğer ülkelerin seçimlerine müdahale etmekle suçladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR