Netanyahu’ya yargı kıskacı daralıyor: Telekom devine rüşvetle doğrudan ilişkili

27.02.2018 21:31

Kişi Okumuş

0 Yorum

Netanyahu’ya yargı kıskacı daralıyor: Telekom devine rüşvetle doğrudan ilişkili

İsrail’in Haaretz gazetesi, başsavcılığın, Netanyahu’yu telekom devi Bezeq ile rüşvet alışverişi dosyasıyla ilk kez doğrudan ilişkilendirdiğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ilgili çok sayıda yolsuzluk soruşturmasından birine ‘4000 numaralı dosya’ deniyor.

‘Dosya 4000’, hükümetin telekom devi Bezeq’e on milyonlarca dolarlık imtiyazlar sağlaması karşılığı Bezeq ile bağlantılı Walla haber sitesinin sürekli olarak Benyamin-Sera Netanyahu çifti lehine haberler yaptığı suçlamalarını kapsıyor.

İsrail’in Haaretz gazetesi, başsavcılığın, Netanyahu’yu telekom devi Bezeq ile rüşvet alışverişi dosyasıyla ilk kez doğrudan ilişkilendirdiğini duyurdu.

‘İMTİYAZ KARŞILIĞI LEHTE YAYINCILIK LAFI FAZLA NAZİK’

Başsavcılıktan bir yetkili, ‘Netanyahu lehine yayıncılık’ yapıldığı ifadesinin fazla nazik kaçtığını dile getirdi.

NETANYAHU AYNI ZAMANDA İLETİŞİM BAKANIYDI

Buna göre çok takip edilen bir haber sitesi olan Walla’nın kontrolü ele geçirilip istenen yayımlar yaptırıldı, bunun karşılığında da İsrail İletişim Bakanlığı, İsrail İletişim Bakanı (5 Kasım 2014- 21 Şubat 2017 arasında Netanyahu bu görevi de yürütüyordu) ve İletişim Bakanlığı Genel Direktörü (gözaltına alınmasının ardından savcılık adına tanıklığı kabul eden Şlomo Filber) ilgili şirkete sürekli imtiyaz sağladı.

‘BU RÜŞVET DAVASIDIR’

Başsavcılığın üst düzey yetkilisi Yehudit Tiroş ”Bu rüşvet alıp vermeyle ilgili çok ciddi bir vaka. Lehte yayın demek çok hafif kaçar. Soruşturmanın iki zanlı (Bezeq medya grubunun en büyük hissedarı Şaul Eloviç ve Netanyahu’nun eski Basın Danışmanı Nir Hefetz) tarafından sekteye uğratıldığını gösteren kanıtlar üzerinden gerçek şüphe mevcuttur” dedi.

KİLİT İSİMLERİN HEPSİ GÖZALTINDA

Netanyahu’nun yakın dostu Eloviç, rüşvet verip rüşvet kabul etmek ve 1 milyar şekeli (286 milyon dolar) geçen yasadışı kazanç elde etmekle suçlanıyor. Hefetz de Netanyahu lehine yayın karşılığı Eloviç’in sahibi olduğu Bezeq’e imtiyaz sağlanması faaliyetlerini koordine etmekle suçlanıyor. Her ikisi de gözaltında ve gözaltı süreleri pazar gününe dek uzatıldı. Bu komplo içinde yer aldığından şüphelenilen medya danışmanı Ei Kamir’in gözaltı süresi de çarşamba gününe dek uzatıldı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.