Pentagon: Türkiye’den Afrin Operasyonu Sınırlamasını İstedik

02.02.2018 12:07

330 Kişi Okumuş

0 Yorum

Pentagon: Türkiye’den Afrin Operasyonu Sınırlamasını İstedik

Pentagon ve ABD Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye’den Afrin’deki operasyonu sınırlamasını istediklerini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve ABD Genelkurmay Başkanlığı, haftalık basın brifinginde, Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekatı operasyonuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Pentagon baş sözcüsü Dana White, Türkiye’den operasyonu sınırlamasını talep ettiklerini bildirdi.

Operasyonu “IŞİD’le mücadelede dikkat dağıtan bir şey” olarak niteleyen White’ın yanı sıra, ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie de,  Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gönderdikleri silahları IŞİD’le mücadelenin tamamen sona ermesinden sonra geri alacaklarını açıkladı.

Korgeneral McKenzie, Afrin hattından Türkiye’yi hedef alan saldırılardan haberdar olmadığını ancak Türkiye’yi hedef alan tüm PKK saldırılarını kınadıklarını söyledi.

‘EKİPMAN SDG TARAFINDAN İYİ BİR AMAÇ İÇİN KULLANILIYOR’

McKenzie’ye SDG’ye verilen silahlar kastedilerek “O silahları ne zaman toplamaya başlayacaksınız?” diye soruldu, Korgeneral ise; “Amacımız silahları IŞİD’e yönelik operasyonların tamamlanmasından sonra toplamak. Biliyorsunuz IŞİD’le mücadele Orta Fırat Vadisi’nde sürüyor ve o ekipman orada SDG tarafından iyi bir amaç için kullanılıyor” yanıtını verdi.

Pentagon’un baş sözcüsü Dana White ise ” Suriye’deki ortak tehdit IŞİD ve onunla mücadeleden çalan her şey dikkatin dağılmasıdır. Bu nedenle Türklere operasyonu sınırlama çağrısı yaptık” ifadelerini kullandı.

White, bölgedeki tüm tarafların IŞİD’le mücadele kampanyasına odaklanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR