Putin: Deyr ez Zor’un alınması, Esad hükümetinin üstünlüğü anlamına gelecek

05.09.2017 11:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin: Deyr ez Zor’un alınması, Esad hükümetinin üstünlüğü anlamına gelecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de sahadaki durumun hükümet güçlerinin lehine olacak biçimde geliştiğini ve, ‘radikal muhaliflerin siyasi ve askeri merkezi’ olarak tabir ettiği Deyr ez Zor’un geri alınmasının da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hükümetinin üstünlüğü anlamına geleceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- BRICS

Çin’in Şiamın kentinde düzenlenen BRICS Liderler Zirvesi sonunda bir basın toplantısı düzenleyen Putin’e, Suriye ordusunun, Rus uçaklarının havadan verdiği destekle Deyr ez Zor kuşatmasını kırmak üzere olmasına ilişkin bir soru yöneltildi.Putin soru karşısında şunları söyledi:

“Deyr ez Zor radikal muhaliflerin hem siyasi hem de askeri kalesi. Deyr ez Zor operasyonu bittiğinde, bu, teröristlerin ciddi bir yenilgiye uğradığı, Esad hükümetininse tartışılmaz bir üstünlük sağladığı anlamına gelecek.”

“Deyr ez Zor’un alınması ardından bundan sonraki adımlarsa ateşkesi güçlendirmek, siyasal süreci başlatmak ve ülke ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak olmalı” diye ekleyen Putin, “Bu, muazzam bir iş. O nedenle uluslararası toplumun yardımı olmadan Suriye hükümetinin önündeki görevleri yerine getirmesi kolay değil” dedi.

‘DURUM MUAZZAM ÖLÇÜDE DEĞİŞTİ’

“Askeri operasyonlara gelirsek, sahadaki durum, hükümet güçlerinin yararına olacak şekilde gelişiyor. Hükümet güçleri kontrolündeki toprakların kat kat arttığını biliyorsunuz. Hala da artıyor” diye devam eden Putin, bir başka soru üzerineyse şu ifadeleri kullandı: “IŞİD ve El Nusra (yeni ismiyle Fetih el Şam) gibi terörist grupların sonunun geldiğini söyleyip söyleyemeyeceğimize gelirsek, herhalde bunu söylemek için henüz erken. Fakat durumun muazzam ölçüde değiştiği bir gerçek. Umarım, partnerlerimiz Rakka’daki operasyonlarını sonuna kadar götürür.”

Suriye ordusu Rus güçlerinin havadan verdiği destek ile IŞİD’in 2015 başında merkezinin yarısından fazlasını denetimi altına aldığı Deyr ez Zor kentindeki kuşatmayı kırmak üzere. IŞİD kent ve çevresindeki petrol yataklarını Suriye hükümetine bırakmak zorunda kalırsa, Suriye’de sadece birbiriyle bağlantısı olmayan bir kaç noktada sıkışmış olacak.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz