Putin: Kral Selman’ın Rusya ziyareti dönüm noktası niteliğinde

05.10.2017 15:50

Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin: Kral Selman’ın Rusya ziyareti dönüm noktası niteliğinde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in Moskova’ya yaptığı ilk resmi ziyaretinin dönüm noktası niteliğinde bir gelişme olduğunu söyledi.

Kral Selman ile Moskova’da yaptıklarıgörüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, “Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralı’nın Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip” dedi.

‘SOVYETLER BİRLİĞİ, SUUDİ ARABİSTAN’I TANIYAN İLK ÜLKEYDİ’Sovyetler Birliği’nin, Kral Selman’ın babası tarafından 1926 yılında kurulan Suudi Arabistan Krallığı’nı resmen tanıyan ilk ülke olduğunu anımsatan Putin, “Bugün burada sizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ziyaretiniz hükümetlerarası ilişkileri geliştirmek açısından önemli bir itici güç olacak” ifadelerini kullandı.

KRAL SELMAN: BARIŞ VE GÜVENLİK İÇİN MOSKOVA İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME NİYETİNDEYİZ

Putin’in ardından söz alan Kral Selman, Riyad’ın barış ve güvenlik için Moskova ile ilişkileri pekiştirme niyetinde olduğunu belirtti.

​Kral Selman şu ifadeleri kullandı:

“Bir dost ülkede bulunmaktan mutluyuz. Barış ve güvenlik ile küresel ekonominin gelişmesi için ikili ilişkileri geliştirme niyetindeyiz.”

PUTİN, KRAL’IN ZİYARET DAVETİNİ KABUL ETTİ

Kral Selman, Putin’i Suudi Arabistan’a davet etti.

Kral Selman’a teşekkür eden Putin, “Ülkenize yaptığım son ziyareti hatırlıyorum. Davetinize mutlaka icabet edeceğim ve Suudi Arabistan’ı yeniden ziyaret edeceğim” yanıtını verdi.

‘ORTADOĞU’YA İLİŞKİN BİLGİLENDİRİCİ BİR FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPTIK’

Putin, dün Moskova’ya gelen Kral Selman ile Ortadoğu’daki duruma ilişkin detaylı bir istişare yaptıklarını ifade etti.

Ortadoğu’daki durumun yanı sıra ikili ilişkileri konuştuklarını aktaran Putin, kapsamlı, bilgilendirici ve güvene dayalı bir fikir alışverişi olduğunun altını çizdi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz