Putin ve Trump’ın nerede ve ne zaman görüşeceği belli oldu

28.06.2018 16:13

507 Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin ve Trump’ın nerede ve ne zaman görüşeceği belli oldu

Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 16 Temmuz’da Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya geleceği açıklandı.

Putin ile Trump arasında beklenen görüşmenin ayrıntıları nihayet açıklandı. Putin’in dün Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la yaptığı görüşme sonra Kremlin, iki liderin Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya geleceğini duyurdu.

Açıklamada “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 16 Temmuz’da Helsinki’de görüşmesi üzerinde anlaşıldı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, tarafların görüşmede ikili ilişkilerin durumu ve geleceği ile uluslararası gündemdeki konuları ele alması bekleniyor.

İLK TAM FORMATTA GÖRÜŞME OLACAK

Gerçekleşmesi halinde bu görüşme iki liderin herhangi bir zirveden bağımsız olarak gerçekleştireceği ilk tam formatta görüşme olacak.

Putin ve Trump 1 yıl önce Hamburg’da G20 çerçevesinde bir araya gelmiş, Kasım 2017’de de Vietnam’da kısa bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu görüşme ayrıca Putin’in 18 Mart’taki seçim zaferinin ardından yeni başkanlık döneminde Trump’la yapacağı ilk görüşme olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i görüşme için Beyaz Saray’a davet etmişti. Ancak davetin ardından Suriye’deki gelişmeler ve eski Rus ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesinden dolayı Rusya’ya yöneltilen suçlamalar yüzünden ilişkilerdeki gerginlik daha da tırmanmıştı.

Trump dün yaptığı açıklamada görüşmede hangi konuların ele alınacağı bilgisini vermişti. “Rusya’yla, Çin’le geçinmek, herkesle iyi geçinmek çok iyi bir şey” diyen ABD lideri, Suriye ve Ukrayna’nın yanı sıra birçok konuyu masaya yatıracaklarını söylemişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz