Putin’den Ateşkes Açıklaması

26.02.2018 12:35

Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin’den Ateşkes Açıklaması

Rusya devlet başkanı Putin, Almanya ve Fransa liderlerine hitaben, Suriye’de varılan ateşkesin teröristleri kapsamayacağını bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Suriye içerikli telefon görüşmesi yaptı.  Üç lider görüşmesinde Suriye dışında, BM’nin ateşkes kararı da ele alındı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre,  liderler, ateşkesin uygulanması için ortak çaba sarf edilmesinin önemine vurgu yaptı. Putin, görüşmede Suriye’de varılan 1 aylık ateşkesin teröristleri kapsamayacağını söyledi.

Kremlin’den görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “Doğu Guta’daki gelişmeler ve bu bölge ile Suriye’nin diğer bölgelerine insani erişimin sağlanması bağlamında Suriye sorunu ele alındı. Birlikte yapılan yapıcı çalışmalar sayesinde 24 Şubat’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2401 sayılı kararının kabul edilmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Karar hükümlerinin tam olarak ve hızlı bir şekilde uygulanması adına ortak çabaları sürdürmenin önemine dikkat çekildi” dendi.

Putin’in Macron ve Merkel’e Rusya’nın Suriye’de sivil halkın tahliyesi, insani yardım malzemesinin tedariki ve yaralılara tıbbi yardım sağlanması için attığı pratik adımlar konusunda bilgi verdiği belirtilen açıklamada, aynı zamanda askeri eylemlerin askıya alınmasının terörist gruplara yönelik operasyonları kapsamadığının özellikle vurgulandığı kaydedildi.

Açıklamada, tarafların ‘Suriye’deki durum hakkında çeşitli kanallar üzerinden bilgi paylaşımını yoğunlaştırma konusunda anlaşmaya vardıkları’ ifade edildi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR