Putin’den Batı’ya Eleştiri

01.03.2018 09:58

369 Kişi Okumuş

0 Yorum

Putin’den Batı’ya Eleştiri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’u ağırladı.

Reuters’e göre ortak basın toplantısında Putin, Rusya’nın Şam’ın dışındaki Doğu Guta bölgesinden oldukça büyük bir grup sivili tahliye etmeyi başardıklarını söyledi.

Putin ile Kurz’un görüşmesinin odağında Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz taşıyacağı Kuzey Akımı 2 projesi vardı, ancak BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye yönelik ateşkes kararı bağlamında Şam’ın eteklerindeki Doğu Guta’da sivillerin tahliyesi ve yardımların ulaştırılması için insani mola uygulaması da gündeme geldi.
Doğu Guta’dan yerel  saatle sabah 9.00 ile öğle 14.00 arasında (TSİ 10.00-15.00) uygulanan ‘insani mola’ sırasında tahliye koridoruna militanların topçu ateşi açması yüzünden hiçbir sivilin ayrılamadığı haberleri gelirken Putin bir not düştü.

Putin, “Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığım telefon görüşmelerinden sonra Suriyeli partnerlerimizle anlaşarak yardıma muhtaç çocukların gerilimli bölgeden tahliyesi için insani koridorlar açılmasını önerdik” dedi.

Putin, militanların Doğu Guta’dan düzenlediği saldırılara sonsuza dek tahammül edemeyeceklerini vurguladı.

Batılı ülkelerin eylemlerini üstü kapalı eleştiren Putin, geçici avantajlar sağlamak uğruna Doğu Guta’daki durumu kötüye götürmenin olumlu sonuçlar doğurmayacağını belirtti.

Putin, “Doğu Guta ve Suriye’nin genelindeki durumu normale döndürmek için hep birlikte adım atarsak başarılı oluruz. Ancak süreci sürüncemede bırakıp bazı taktik ve siyasi avantajlar elde etme çabası olursa, pek fazla olumlu sonuç elde edilemez” uyarısı yaptı.

Rus lider, Suriye’de çözümün çatışmaların taraflarına bağlı olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Suriye’de zor bir durum söz konusu. Çözüm, çatışan taraflara, onların çözüm elde etme, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve birliğini koruma isteklerine bağlı. Rusya, bölge ülkeleri de dahil olmak üzere taraflar arasında siyasi diyalog kurmaya çaba gösterecek.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR