Ray El-Yevm: Barzani Bütün Komşularını Kendine Karşı Müttefik Haline Getirdi

19.09.2017 14:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ray El-Yevm: Barzani Bütün Komşularını Kendine Karşı Müttefik Haline Getirdi

Ray El-Yevm Gazetesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin maceraperest ayrılık referandumu kararı girişiminden dolayı en fazla zarar gören taraf olacağını belirterek, İsrail’in referanduma desteğinin Barzani ile taraftarlarını bütün Müslümanlarla karşı karşıya getirdiğini belirtti.

Ray El-Yevm Gazetesi; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin ayrılık referandumu kararındaki ısrarı, taraflar ve bölge ülkelerinin referanduma karşı tepki ve tutumları ve referandumun yol açabileceği sonuç ve etkilerine yer vererek, dünyada referandumu doğru bulan tek tarafın İsrailli işgalcilerin olmasının, Kürtler ve Barzani’nin kendisi için övgüye değer bir durum olmadığını, tam tersine onları uygun olmayan bir zaman diliminde bütün dünya ile karşı karşıya koyduğunu yazdı.

Gazete, Barzani’nin maceraperestliğin sonuçlarının olumsuz olacağı ve referandumu reddeden Kürt Bölgesel Yönetimi’nin zayıflaması ve Irak merkezi yönetimi ve muhalefet partilerinin tutumlarının takviye edilmesine neden olacağını kaydetti.

Irak Federal Anayasa Mahkemesi’nin referandumun ertelenmesi kararına işaretle, mahkemenin referandumun yasa dışı olduğu için iptal edilmesini istediğine dikkat çeken gazete, Haşdi Şabi Başkanı Hadi Amiri’nin de referandumun uygulanmasının ülkede iç savaşa yol açacağı uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

Ray El-Yevm; Kürtler’in Saddam Hüseyin hükümetine karşı ayaklandıklarında, bölgesel ve uluslararası destek aldıklarını zira, Saddam ve ondan önceki liderlerin demokrat olmadığını ve Kürtleri bastırdıklarını, bugün ise IKBY’nin özerk olup, ekonomik durumunun iyi olmasına rağmen iç savaş kıvılcımı başlaması veya bölgesel savaşa dönüşmesi halinde bölgede veya haricinde kendini destekleyecek birisini bulmanın Barzani için zor olacağını kaydetti.

Gazete yazıya şöyle devam etti: Kürtlerin müttefiki olan ABD, referanduma karşı çıktı. İngiltere de referandumu reddederek, Savunma Bakanı’nı Barzani’yi referandum kararından vazgeçirmek için Erbil’e gönderdi. Fransa da aynı şeyi yaptı. Bu arada, Türkiye Irak sınırında yüzlerce tank ve askeri aracın katılımıyla askeri tatbikat düzenledi zira Ankara bu referandumun Türkiye’deki Kürt azınlığını ayrılmaya tahrik edeceğine inanıyor.

Ray El-Yevm, Barzani’nin bölgede; Irak, İran, Suriye ve Türkiye’de ve uluslararası arenada ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya’dan daha güçlü olup, kendi tutumunu bütün bu ülkelere dayatarak, referandum yönünde adım atmasının düşünülmediğini da ilave etti.

Gazete, İsrail’in referanduma aleni desteği ve Barzani ve bazı yandaşlarının bunu kutlayıp, İsrail bayrağının Erbil merkezinde taşınmasının Kürt kardeşler için onur duyulacak bir tarafı olmadığını, tam tersine milyonlarca Arap ve Müslüman’ı tahrik ettiğini belirtti.

Ray El-Yevm’de çıkan yazının devamında şu ifadeler kullanıldı: Bu bağlamda Barzani’den İngiltere’de  AB’den ayrılması için düzenlenen referandumun felaket sonuçlarına, Muhafazakar parti parlamentodaki çoğunluğunu nasıl kaybedip, Parti Başkanı David Cameron’un yenilgi yüzünden istifa etmek zorunda kaldığına bakmasını istememiz yararlı olabilir. İngiltere’den AB’den ayrılması için 70 milyar Avro ödemesi istendi ve bu ülke kendi ekonomik gücünü büyük ölçüde kaybetti.

Gazete, her halükarda Barzani’nin referandum düzenlese de, iptal etse veya ertelese de en fazla zarar görecek taraf olacağının altını çizdi.

Ray El-Yevm gazetesi yazının son kısmında, Barzani’nin bu girişimleriyle bütün komşularını kendine karşı müttefik haline getirdiğini belirerek; “Acaba O; İran, Irak, Suriye ve Türkiye’yi ABD ve Avrupa’nın açık desteği olmadan yenebilir mi?” sorusunu gündeme getirdi.

Gazete, Barzani ve partisinin bu kumar veya maceraperest girişimden yorumunun en olduğunu bilmediğine, belki Barzani’nin bildiği ancak kendilerinin bilmediği bir şeylerin olabileceğine dikkat çekerek, “Bekliyoruz ve beklentimizin çok sürmemesini ümit ediyoruz” diye yazdı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz