Ruhani: Terörizimle Mücadele ve Coğrafi Sınırların Korunmasında Türkiye İle Birlikteyiz

02.10.2017 22:24

440 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ruhani: Terörizimle Mücadele ve Coğrafi Sınırların Korunmasında Türkiye İle Birlikteyiz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı kabul ettiği görüşmede; coğrafi sınırlarda her türlü değişikliğin bölgede istikrarsızlık ve güvensizliğin yayılmasına sebebiyet vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görüşmede; İran ile Türkiye terörizm, güvensizlik ve istikrarsızlık gibi ortak tehditlerle karşı karşıya olduklarına işaretle, tehditlerin bertaraf edilmesi ve ortak çıkar çerçevesinde Tahran-Ankara münasebetlerinin her alanda geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ruhani; İran ve Türkiye hükümetlerinin iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin işbirliği ve münasebetlerinin güçlendirilmesini irade ettiğine temasla, İran ve Türkiye silahlı kuvvetlerinin işbirliği ve deneyim paylaşımıyla bölgesel tehditleri ortadan kaldırma çerçevesinde yapıcı ilişkiler geliştirebileceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca; İran ile Türkiye’nin işbirliğini geliştirmekten önemli hedeflerinin terörizmle mücadele ve bölgede coğrafi sınırların korunması olduğuna temasla, bölgede iki önemli ülke ve sebat limanı olarak İran ve Türkiye’nin birbirinin yanında durmak suretiyle bölgesel meselelerin çözümü için etkin rol ifa edebileceklerini ifade etti.

Görüşmede Türkiye Genelkurmay Başkanı Akar da; İran ile Türkiye’yi bölgenin iki önemli gücü olarak niteledi, iki ülkenin işbirliği ve münasebetlerini geliştirmek suretiyle bölgede istikrar ve sebatın sağlanmasında etkin rol ifa edebileceklerini belirtti.

Orgeneral Akar ayrıca; Türkiye’nin Irak ve Suriye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne saygı gösterdiği söyleyerek, Ankara’nın terörizmle mücadele için İran başta olmak üzere dost ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmek niyetinde olduğunu vurguladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR