Ruhani: Yemen krizi siyasi yollarla çözülmeli

18.06.2018 20:14

365 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ruhani: Yemen krizi siyasi yollarla çözülmeli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Yemen krizinin siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini” belirtti.

İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesine göre Ruhani, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

Bölgesel konuların konuşulduğu görüşmede Yemen’in Kızıl Deniz sahilinde bulunan liman kenti Hudeyde’deki çatışmalara değinen Ruhani, Yemen krizinin savaşla değil siyasi yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

Katar Emiri Al Sani de bölge sorunlarının diyalogla çözülmesi gerektiğini belirterek, hiçbir ülkenin bir başka ülkeye kendi görüşlerini dayatmaması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan destekli Yemen güçleri, çarşamba günü koalisyon güçlerinin desteğiyle Hudeyde kenti ve limanını, Eylül 2014’ten bu yana bölgenin kontrolünü elinde bulunduran Husilerden almak için askeri operasyon başlatmıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’deki savaşta 10 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği söylenirken, 2 bin insanın ise koleraya kurban gittiği, yarım milyon salgın vakasının bulunduğu, 3 milyon insanın evinden olduğu belirtiliyor.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz