Ruhani’den ABD’ye: Nükleer anlaşmayı saatler içinde terk ederiz

15.08.2017 11:29

446 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ruhani’den ABD’ye: Nükleer anlaşmayı saatler içinde terk ederiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin yeni yaptırımlar uygulamayı sürdürmesi halinde 2015’te yapılan nükleer anlaşmayı saatler içinde terk edebilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Ruhani, “ABD’deki yeni devlet adamları, yaptırım ve dayatmaların olduğu geçmiş döneme geri dönmek istiyorsa, İran’ın birkaç hafta-ay değil, bir kaç saat içinde eski kapasitesine çok daha gelişmiş olarak döneceğini bilmeli” diye konuştu.

Yeni kabinesindeki bakanlar için mecliste yapılan güven oylaması oturumunda konuşan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’a da yüklenerek, Washington’ın ‘iyi bir partner olmadığını’ kanıtladığını da söyledi:

“Son aylarda, nükleer anlaşmadaki vaatlerini sürekli ve defalarca bozmasının yanı sıra ABD, dünyaya birkaç küresel anlaşmayı görmezden geldiğini ve müttefiklerine iyi ve güvenilir bir partner olmadığını gösterdi” diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ İHLALE YANIT VERECEĞİZ’

İran’ın nükleer anlaşmadaki sorumluluklarına bağlı kaldığının altını çizen Ruhani, “Anlaşmadaki her türlü ihlale orantılı olarak yanıt vereceğiz. Tehdit diline geri dönmeye çalışanlar, geçmiş hayallerinin tutsağı olmuşlar ve barışın faydalarından kendilerini yoksun bırakıyorlar” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz