Rus Dışişleri’nden Kuzey Kore açıklaması: En güçlü kınamayı hak ediyor

03.09.2017 16:29

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rus Dışişleri’nden Kuzey Kore açıklaması: En güçlü kınamayı hak ediyor

Rus Dışişleri yetkilileri, Kuzey Kore’nin uzun menzilli füzelere monte edilebilen bir hidrojen bombası denediğini açıklaması nedeniyle ‘çok endişeli’ olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Kuzey Kore’nin ‘bugüne kadarki en güçlüsü’ olarak nitelenen hidrojen bombası test etmesine ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu denemenin ‘uluslararası hukuka itaatsizlik olduğu’ ve bu nedenle ’en güçlü kınamayı hak ettiği’ belirtildi.Kore yarımadasındaki sorunların çözülmesi için diyalog ve müzakere çağrısında bulunulan açıklamada, Rusya ve Çin’in yol haritası da bir kez daha hatırlatıldı.

Rusya ve Çin’in teklifi, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerini durdurmasını ve bunun karşılığında ABD ile Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarına ara vermesini öngörüyor.

Pyongyang bu sabah sismolojistlerin güçlü bir yer sarsıntısı tespit etmesinden saatler sonra 6. nükleer denemelerinin ‘mükemmel bir başarıyla’ sonuçlandığını açıklamıştı. Kuzey Koreli yetkililer,  denemede atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombası kullandıklarını söylemişti. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR