Rusya: ABD, Suriye’de Başarısız Oldu

09.09.2018 15:04

214 Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya: ABD, Suriye’de Başarısız Oldu

Rus üst düzey senatör, Tahran’daki üçlü zirve Suriye konusunun çözümünde Amerika’nın artık saf dışı kaldığını ve Beşşar Esad’ın devrilmesi amacıyla yapılan savaşta başarısız olduğunu gösterdi, açıklamasında bulundu.

Rusya merkezli İsvestiya gazetesi haberinde; Federasyon komitesi siyasi enformasyon konseyi üyesi Alexey Puskhov’a göre, Amerika Suriye krizinin çözümünde artık saf dışı kaldı ve Washington Suriye devlet başkanı Beşşar Esad’ı devirme konusunda başarısız oldu. Puskhov daha sonra; Amerika’yı Suriye krizinin çözümü konusunda artık hesaba katmadıklarına şahit oluyoruz, ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve Türkiye cumhurbaşkanları arasında 7 Eylül Cumartesi günü (dün) Tahran’da üçlü zirve yapıldı.

Rus senatör twitter sayfasında yaptığı paylaşımda; Suriye’de barışın garantörü olan üç ülke liderleri arasında Tahran’da yapılan görüşmenin sonraki oturumu, Amerika’nın Suriye krizinin çözümünde saf dışı kaldığını ve Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nicky Halley’in bunu açıklamasının bir önemi olmadığını gösterdi. Amerika Beşşar Esad’ı devirmeye yönelik savaşı kaybetti ve şuan Suriye’nin geleceğinin belirlendiği cephede yenilmektedir, ifadelerini kullandı.

Amerika’nın BM temsilcisi Nicky Halley geçtiğimiz akşam güvenlik konseyinde İdlib’in durumu ile ilgili yapılan olağanüstü toplantıda, Rusya ve İran Suriye’deki sivillere saldırmak istemekle suçladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR