Rusya: Doğu Guta’dan Şam’a bir haftada 228 havan mermisi atıldı

26.02.2018 21:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya: Doğu Guta’dan Şam’a bir haftada 228 havan mermisi atıldı

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezinin başkanı Tümgeneral Yuriy Yevtuşenko, Suriye’deki Ceyş el-İslam grubunun kontrolündeki bölgelerden Şam’a yönelik saldırılara devam ettiğini belirtti.

Yevtuşenko, “Ceyş el-İslam grubunun ateşkes açıklamalarına rağmen kontrolündeki araziden Şam’a yönelik havan topu saldırıları devam ediyor. Son bir haftada, Doğu Guta mahallesinden Şam’ın sivil mahallelerine yönelik 228 mermi atıldı” dedi.

Yevtuşenko, “Bu süre içinde saldırılar yüzünden 4 kişi hayatını kaybederken 16’sı çocuk 50’den fazla kişi de yaralandı” diye ekledi.

‘DOĞU GUTA’DA MİLİTANLAR YÜZLERCE REHİNEYİ TUTUYOR’

Yevtuşenko, “BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye genelinde 30 günlük ateşkes kararına rağmen Doğu Guta’daki durum kötüleşmeye devam ediyor” dedi.

Tek komuta altında faaliyet gösteren Ceyş el-İslam, el-Nusra Cephesi, Ahrar üş-Şam ve diğer yasadışı silahlı oluşumların ateşkesi bozmaya devam ettiğini belirten Yevtuşenko, “Bu gruplar yüzlerce rehineyi tutmaya devam ediyor. Onların arasında kadın ve çocuklar da var. Bu gruplar, halkın söz konusu mahalleden çıkmasına engel olarak sivillere yönelik baskı uyguluyor” ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR