Rusya: IŞİD’in Suriye’de para kaynağı kalmadı

10.10.2017 11:06

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya: IŞİD’in Suriye’de para kaynağı kalmadı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Hava Kuvvetleri’nin IŞİD’in Suriye’deki ekonomik yapılanmasını vurduğunu ve bu nedenle örgütün yeni militan, silah veya mühimmat alımı için ülkede para kaynağının kalmadığını söyledi.

Gazetecilere konuşan Konaşenkov “Rus Hava Kuvvvetleri IŞİD’in Suriye’deki ekonomik yapılanmasını vurdu ve teröristlerin ülkede hidrokarbon üretimi ve yasadışı satışına yönelik tüm girişimlerini durdurdu. IŞİD’in Suriye’de silah ve mühimmat satın alması veya para karşılığında militan alması için finansal kaynağı kalmadı” dedi.

‘HER GÜN 150 SALDIRI DÜZENLİYORUZ’

Mayadin’de IŞİD’e ait büyük bir mevziye yönelik operasyonların devam ettiğini belirten Konaşenkov, Fırat Nehri vadisi boyunca bulunan militanların direnişinin zayıflamadığını aktardı.

Konaşenkov, her gün örgütün Mayadin’e yeni militan sevk etme girişimleriyle karşılaştıklarını, sevk edilmeye çalışılanların çoğunun Irak’tan Suriye’ye gelen paralı askerler olduğunu ifade etti.

​Konaşenkov “Rus Hava Kuvvetleri, IŞİD’in bu grupları ve yanlarında getirdikleri mühimmat ve askeri araçlara karşı her gün 150 hava saldırısı düzenliyor” dedi.

​Konaşenkov, militanların Irak’tan Mayadin’e zırhlı araçlar ve yüksek kalibreli silahlar dolu kamyonlarla geldiğini belirterek “Irak’tan terörist sevkiyatı ABD ile koalisyonun teröristlere karşı operasyonlarının amaçları konusunda ciddi şüpheler doğuruyor” ifadelerini de kullandı.

‘SURİYE ORDUSU, DEYR EZ ZOR’DAKİ KONTROL ALANINI GELİŞLETİYOR’

Konaşenkov, Suriye ordusunun son bir haftada Rusya’nın desteğiyle Deyr ez Zor’un kuzeybatısı ile güneydoğusunda kontrol ettiği alan genişlettiğini de ifade etti.

‘ABD, SALDIRILARINI AZALTTI’

Konaşenkov “Eylül ayında Rus Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle Deyr ez Zor’u IŞİD’den kurtarmaya yönelik operasyonların başlamasından beri, ABD öncülüğündeki koalisyon Irak’ta IŞİD’e karşı gerçekleştirdiği bombardımanların sayısını keskin bir şekilde azalttı, saldırı yoğunluğu günde birkaç defaya kadar düştü. Suriye’dekinden 5 kat daha az saldırı gerçekleştirdiler” dedi.

Konaşenkov, koalisyonun ‘IŞİD’le savaştaki başlıca önceliği’ olarak nitelediği Rakka’nın geri kalan kısımlarını kurtarmaya yönelik operasyonun 1 aydır durmuş durumda olduğunu da ekledi.

​​‘IRAK’IN BATISINDA IŞİD’İN KONTROL ETTİĞİ BÖLGELER GENİŞLİYOR’

Irak’ın batısında IŞİD’in kontrolündeki yerlerin genişlemeye başladığını belirten Konaşenkov “Fırat Nehri’nin batı kıyısından örgütü güçlendirmek için gelen militanların Irak’ın batısında, Rus Hava Kuvvetleri’nin faaliyet göstermediği bölgede, IŞİD’in kontrolündeki bölgeler genişlemeye devam ediyor. Örgütün kontrolündeki bölgenin genişliği, Suriye’dekinden birkaç kat daha fazla” dedi. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz