‘Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanları Astana’da bir araya gelebilir’

12.02.2018 12:41

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanları Astana’da bir araya gelebilir’

Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulması ile sonuçlanan çatışmasızlık sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın dışişleri bakanlarının mart ayında Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya gelebileceği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile gelecek ay bir araya gelebileceğini söyledi.

Bogdanov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın dışişleri bakanlarının bir sonraki görüşmesinin ne zaman düzenlenmesinin planlandığı sorusuna, “Şu anda tarihler üzerinde anlaşmaya çalışıyoruz. Üçlü toplantı muhtemelen mart ayında Astana’da gerçekleşecek” dedi.

Bogdanov ayrıca, Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinin uygulamada kalma süresinin, gerekmesi halinde uzatılabileceğini de belirtti.

İSRAİL VE SURİYE’YE İTİDAL ÇAĞRISI

Suriye’deki dört gerilimi azaltma bölgesi ilk aşamada altı ay süreli geçici bir önlem olarak oluşturulmuştu. Söz konusu bölgelerde hava saldırıları dahil olmak üzere tarafların silah kullanımının sona ermesi ve bu bölgelere insani yardımın ulaştırılması hedefleniyor.

Diğer taraftan Bogdanov, İsrail’in ‘on yıllardan bu yana Suriye’deki en büyük hava saldırılarını düzenlemesine’ ilişkin olarak, bir defa daha taraflara itidal ve Ortadoğu’da gerilimin tırmanmasına izin vermeme çağrısı yaptı.

Bu arada Bogdanov, İran’ın, Suriye’deki antik Palmira kenti yakınlarında bir askeri üssü bulunduğu iddiaları hakkındaki bir soru karşısındaysa, bu konuda bilgi sahibi olmadığını kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.