Rusya ve Çin’den Bercam’a destek

10.06.2018 16:59

Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya ve Çin’den Bercam’a destek

Rusya ve Çin cumhurbaşkanları, İran ve 5+1 grubu arasından imzalanan Bercam nükleer anlaşmaya desteklerinin altını çizdiler.

Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Çin cumhurbaşkanı Şi Cin Ping Cuma günü pekin’deki oturumları ardından yayınladıkları ortak bildiride “Bercam’ın korunması için tüm çalışmalar ve girişimlerde bulunacaklarını” belirttiler.
Bilindiği gibi Amerika başkanı Donald Trump 8 mayıs tarihinde temelsiz iddialara dayanarak Bercam nükleer anlaşmadan çekildi ve 90-180 günlük bir dönemde İran’a karı yaptırımların tekrar uygulanacağını belirtti.
Amerika’nın bu hareketi Avrupa troykası ile birlikte Çin ve Rusya’nın yoğun muhalefeti ile karşılaştı. Bu bağlamda Çin ve Rusya nükleer anlaşmaya tam olarak bağlı olduklarını ve Amerika bile olmadan anlaşmanın korunması gerektiğini belirttiler. Her iki ülkeye göre Bercam nükleer anlaşmanın feshedilmesi için hiçbir bahane bulunmuyor, üstelik UAEA da yayınladığı 11 raporda İran’ın nükleer anlaşma içeriğine tamamen bağlı olduğunu onaylamıştır.
Ruslara göre Trump Bercam’dan çekilmekle uluslararası alanda güvenilmez bir ortaktır. Üstelik nükleer anlaşmadan çekilmekle kalmayıp anlaşmanın diğer taraflarının da İran ile ticari, ekonomi veya petrol anlaşmalarına devam etmeleri durumda onlara da ikinci yaptırımları uygulayacağı tehdidinde bulundu.
Amerika nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran’ın Bercam’dan çekilmesi için baskılarda bulunuyor, fakat Tahran’ın mantıklı tutumu anlaşmanın diğer taraflarının övgüsünü toplamaktadır. Bu bağlamda Rusya’nın UAEA temsilcisi yaşanan tüm zor şartlara rağmen Tahran’ın “dengeli ve akıllı tutumu”nu takdir ederek, “İran ile nükleer anlaşmanın dünya barışı ve istikrarı için geçerli olmaya devam etmesini” diledi.
Çin de dünyanın ikinci büyük ekonomi gücü olarak, İran ile geniş ticari, ekonomi ve petrol ilişkilerinden yanadır. Pekin de Moskova gibi Trump’ın Bercam nükleer anlaşması konusundaki tutumunu eleştirerek, İran ile anlaşmanın devam etmesini istiyor.
Bu bağlamda İran merkez bankası başkanı Veliyullah Seyf şöyle dedi: Bercam anlaşması ardından yaşanan tüm yoğun baskılar ve yaptırımlara rağmen, Çin bankaları ve firmaları İranlı meslektaşları ile çok olumlu işbirlikleri oldu ve iki ülke arasında mali kurum ve bankaları arsında bir çok anlaşma imzalandı.
Bu arada Rusya ve Çin cumhurbaşkanları ortak bildirisinin, iki uluslararası gücün, uluslararası güven ve istikrarın artmasına sebep olan Bercam nükleer anlaşmasının korunması için ciddi iradelerine tekrar yapılan vurgu olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR