Ryabkov: ABD’nin yaptırımları karşılıksız kalmayacak

26.07.2017 11:53

692 Kişi Okumuş

0 Yorum

Ryabkov: ABD’nin yaptırımları karşılıksız kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Temsilciler Meclisi’nin Rusya’ya yeni yaptırım kararı almasının ardından, Rusya’nın yaptırımları karşılıksız bırakmayacağının sinyalini daha önce birçok kez verdiklerini ve artık nefeslerini boşa tüketmeyeceklerini belirtti.

Gazetecilere konuşan Ryabkov “Daha önce onlarca kez yaptırımların karşılıksız kalmayacağını söyledik. Tüm isteksizliklerine rağmen, Washington’da birilerinin bu sinyali duyduğunu umuyoruz” dedi.

‘WASHINGTON TEHLİKE KAYNAĞI VE BUNA GÖRE DAVRANILMALI’

Ryabkov, bu kararın Rusya’nın ABD’deki düşmanları tarafından alınmış kasıtlı bir karar olduğunu belirterek, ‘ikili ilişkilerin normalleşmesini engellemeye yönelik bir adım’ olarak niteledi. Ryabkov “Dolayısıyla, biz de günümüz ABD’sini böyle algılayacağız. Washington, bir tehlike kaynağı. Bu anlaşılmalı ve bu doğrultuda dengeli, mantıklı ve sakin bir şekilde davranılmalı” dedi.

‘İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Ryabkov, yaptırımlara rağmen, Moskova’nın ABD ile etkili bir diyaloğun yollarını aramaya devam edeceğini vurguladı. Ryabkov “Biz duygularımıza kapılıp gitmeyiz. İleriye gitmek ve Rusya için önemli olan, terörle mücadele gibi konularda uzlaşma noktası bulmaya yönelik arayışlara devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ryabkov, Rusya’nın işbirliğine hazır olduğunu da vurguladı.

SLUTSKİY: İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNİ ENGELLİYOR

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy de “Yaptırımların genişletilmesi, ikili ilişkilerin normalleşme ihtimalini baltalıyor ve durumu öngörülemez bir geleceğe taşıyor” dedi.

KOSAÇEV: UMUTLAR TÜKENİYOR, ABD’YE ACI VERİCİ BİR KARŞILIK VERİLMELİ

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Konstantin Kosaçev Facebook’tan yaptığı açıklamada, yaptırımların ikili ilişkilerde kaçınılmaz bir bozulmaya yol açacağını ve umutların tükendiğini ifade etti.

Kosaçev “Son umutlar tükeniyor. Yaptırımların oylanmasından sonra ikili ilişkilerin daha da bozulması kaçınılmaz. Moskova, bir tepki vermeye hazırlanmalı, çünkü bu gerekli. Yaptırımlara, diplomatik mülklerimize, diplomatlarımıza yönelik yapılanlar karşısında, simetrik değil, ABD için acı verici bir karşılığa hazırlanılmalı” ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz