S-400’lerle ilgili dikkat çeken detaylar!

18.09.2017 11:43

Kişi Okumuş

0 Yorum

S-400’lerle ilgili dikkat çeken detaylar!

Sozcu.com tr. den YAŞAR ÖZER ve ILGAZ FAKIOĞLU’nun haberi.

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Emekli Kurmay Albay Dr. Nejat Tarakçı, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Pekin, S-400’lerin Türkiye’ye belirli ölçüde fayda sağlayacağını kaydetti. Tarakçı ise, S-400’lerin alımı sonrasında dikkat edilmesi gereken üç detaya dikkat çekti.

Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı S-400 anlaşmasının ardından, ABD ve Avrupa ülkelerinden birçok açıklama gelmişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Johnny Michael, “S-400 sözleşmesinden endişeliyiz” ifadesini kullanırken, Fransa ise tam tersi bir pozisyon almıştı. Türkiye’nin kararı hakkında NATO ülkelerinin yorum yapmalarına gerek olmadığını belirten Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Romatet-Espagne “Türkiye’nin askeri ekipman alımı, NATO üyelerinin (üzerinde) yorum yapmaması gereken bağımsız bir seçim” ifadesini kullanmıştı. Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ve Emekli Kurmay Albay Dr. Nejat Tarakçı, konuyla ilgili Sozcu.com.tr’ye konuştu. S-400’lerin Türkiye’ye sadece belirli ölçüde fayda sağlayacağını kaydeden Pekin, “ABD ve batılı şirketlerin önemli kayıpları olacak” dedi. Dr. Nejat Tarakçı ise, Türkiye’nin S-400’leri satın almasının ardından yapması gereken üç önemli detaya vurgu yaptı. Tarakçı, teknolojinin tam transferi ve hedef tanıma/tanıtma sistemlerine ait yazılımların milli olması gerekliliğine değindi.

‘ABD TÜRKİYE’YE TEKNOLOJİ TRANSFERİNİ REDDEDİYORDU’

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin uzun süredir devam eden bir hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu kaydetti. Pekin, “Özellikle uzun menzilli ve nükleer başlık taşıyan balistik füzeler, seyir füzeleri ve uçaklardan atılan uzun menzilli füzelere karşı yüksek irtifa ve uzun menzilli hava savunma sistemlerine olan ihtiyaç hayati boyuttadır. Türkiye’nin mevcut hava savunma sistemleri orta ve yüksek irtifa, uzun menzilli sistemler barındırmayan bir yapıdadır” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin yıllardır ihale açtığını ve füze savunma yeteneğine sahip olmak için çalışmalar yaptığını belirten Pekin, “ABD ve batı, Türkiye’ye teknoloji transferini reddediyordu. Hatta ABD Kongresi yapılan satışları çoğu zaman onaylamamaktaydı. Türkiye daha önce İsrail ile füze geliştirme ortak projesi yürütmüş, fakat sonra bir şekilde bu konu sonlandırılmıştı. EUROSAM konusunda, ortak üretim dahil ARGE faaliyeti, Avrupa ülkeleri ile devam etmektedir. ABD, THAAD sistemini bir çok ülkeye satmaktadır. Ancak bu uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sisteminin Türkiye’ye satışı konusunda sorunlar bulunmakta ve teknoloji transferini ABD kabul etmemektedir” diye konuştu.

‘S-400’LER TÜRKİYE’YE SADECE BELİRLİ ÖLÇÜDE YARAR SAĞLAYACAK’

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan alacağı S-400 hava savunma sisteminin belirli ölçüde yarar sağlayacağını belirten Emekli Korgeneral, “Türkiye’nin bu sistemi bölgesel bir hava savuma sistemi olarak etkili bir şekilde kullanabilmesi için; uydular, mevcut radarlar, AWACS’lar, uçaklar, komuta kontrol sistemleri ve NATO üyesi ülkelerin benzer sistemleriyle entegre edilmesi gerekir. Bu şekilde daha az maliyetle etkin bir yüksek irtifa hava savunma sistemi ve füze savunma sistemi, Türkiye’nin tamamını kapatabilecek şekilde sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

‘ABD VE BATILI ŞİRKETLERİN ÖNEMLİ KAYIPLARI OLACAK’

Türkiye ve komşu ülkelerin yaşadığı siyasal denklemlere de değinen Pekin, S-400’lerin alınmasının siyasi bir tepki olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bu anlaşma, ABD ve batının Türkiye’yi Ortadoğu’da sıkıştırmaları, kendi aleyhine politikalar izlemeye zorlamaları ve bunun için de silah satışı dahil hemen her şeyi şantaj vasıtası olarak kullanmalarına karşı bir siyasi tepki, siyasi bir duruş ve başkaldırıdır. ABD’nin bir başka korkusu da bu sistemler vasıtasıyla Rusya’nın ABD’nin hava savunma, istihbarat ya da erken uyarı sisteminin içine nüfuz etmesidir. Tabii Rusya Federasyonu’nu ve İran’ı çevrelemede Türkiye’nin devreden çıkmasıyla çok kritik bir boşluğun meydana gelmesi de ABD’nin en önemli korkularından biridir. Ekonomik anlamda da ABD ve batılı şirketlerin önemli kayıpları olacaktır.”

1024537694

Ergenekon soruşturması kapsamında 2 sene cezaevinde yatan Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin, S-400 anlaşmasının ABD’ye yönelik siyasi bir tepki olduğunu belirtiyor

DR. NEJAT TARAKÇI’DAN ÜÇ ÖNEMLİ UYARI

Emekli Kurmay Albay Dr. Nejat Tarakçı ise, S-400’lerin alınmasının ardından yapılması gereken üç önemli detaya dikkat çekti. Türkiye’nin yıllarca Avrupa tarafından ‘NATO Hava Şemsiyesi altında güvendesiniz’ gerekçeleri ile oyalandığını söyleyen Tarakçı, Türkiye’nin hem askeri üs, hem de stratejik liman anlamında bütünsel hava savunması sistemine geçmesinin engellendiğini belirtti. “Türkiye hiçbir zaman gerçek anlamda bir hava savunma sistemine sahip olmadı” diyen Tarakçı, “Körfez Krizi esnasında gönderilen Patriot bataryaları, hem stratejik hava savunması, hem de taktik alanda çok yetersiz silahlardı. Bu bağlamda Türkiye’nin, NATO müttefiklerimiz standart dışı deseler de S-400’leri satın alması doğrudur. Çünkü Türkiye hiçbir zaman Avrupa tarafından o standart içine alınmamıştır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birinci öncelik, teknolojinin tam transferinin sağlanmasıdır. İkincisi ise hedef tanıma/tanıtma sistemlerine ait yazılımların milli olmasıdır. Son olarak elektronik karşı koyma sistemlerinin de milli olarak geliştirilmesi gerekir. Benim kanaatimce Türkiye, geç de olsa doğru bir seçim yapmış sayılabilir” diye konuştu. Nejat Tarakçı, Deniz Kuvvetleri’nde çalıştığı dönemde NATO’da da görev yapmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz