Sağlık Bakanı Koca: Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor

13.07.2021 13:49

60 Kişi Okumuş

0 Yorum

Sağlık Bakanı Koca: Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750’leri buldu, görülen il sayısı da 36’ya çıktı. Delta plus ise 3 ilde 3 vaka oldu” dedi.

Bakan Koca, “Son bir haftada düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Vaka sayılarında beklediğimiz düşüşün olmadığını ve bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz. Özellikle bu artışlar daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösteriyor” diye konuştu.

Doğu ve Güney Doğu’da aşılama oranlarının düşük olduğunu ama giderek bu bölgelerde de bir artış olduğunu kaydeden Koca, “Vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla aşı yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim dışımızda” dedi.

Dördüncü dalga uyarısında bulunan Koca, “Şu an böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılama ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile dördüncü dalgayı önlemek mümkün” ifadesini kullandı.

Koca, en az bir doz aşısını yaptırmış olan 18 yaş ve üzeri olarak tanımlanan kişilerde aşılama oranının yüzde 70 olmasını hedeflediklerini, şu an bu rakamın yüzde 61’leri bulduğunu kaydetti.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR