Savaşın Eşiğindeyiz…

06.03.2019 00:01

4.095 Kişi Okumuş

0 Yorum

Savaşın Eşiğindeyiz…

Murat Nazlı

Bir haftanın daha sonuna geldik. Dünya bir savaşın eşiğinden dönerken gelecek günlerin ne göstereceğini bilmiyoruz.

Geçen haftanın en önemli haberi hiç kuşkusuz Hindistan savaş uçaklarının Pakistan’a saldırması ve daha sonrasında gelişen olaylar. Pakistan silahlı kuvvetleri iki savaş uçağının düşürüldüğünü açıklarken dünya yeni bir bölgesel belki de dünya savaşının eşiğinden şimdilik dönmüş görünüyor. (1)

Deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk ise Hindistan ve Pakistan arasında süren çatışmalardaki dış etkileri ve özellikle de Siyonist işgalci İsrail rejiminin rolünü yazdı. (2)

Uzmanlara göre, Keşmir bölgesindeki çatışma ABD-NATO ikilisinin Rusya-İran-Çin cephesine karşı savaş planın bir parçası. Avrupa-NATO sınırındaki Ukrayna’dan Çin sınıra uzanan altı ayrı noktada benzer planlar yürürlükte. Savaşın başlama vuruşu Keşmir’de yapıldı, diğer bölgelerde de bombaların pimini çekmeye hazırlanıyor.  Yani söz konusu olan Hindistan’ın Pakistan’a saldırması değil. ABD, Rusya-Çin-Pakistan ve Hindistan’ın tam ortasındaki Keşmir’i koparıp askeri üs yapmak üzere harekete geçiyor. (3)

Suriye krizinin patlak vermesinden yıllar sonra ve İran Devrimi’nin kırkıncı yıl dönümünün kutlanmasından birkaç gün sonra, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ilk defa İran’a ziyarette bulundu.

Başkent Tahran’a giden Esad, bu ziyaret ile pek çok düzeyde mesajlar taşıyan bir adım atmış oldu. Bu mesajların önemlisi ise elbette Şam ve Tahran arasındaki ilişkilerin stratejisi oldu. (4)

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşen İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, İran’ın sadık şekilde krizin başından beri Suriye devleti ve milleti yanında durduğunu belirterek, ‘’Suriye halkının direnişi ve beraberliği ile Amerika, Avrupa ve onların bölgesel müttefikleri karşısında direnebildi ve zaferle bu olaydan çıkmayı başardı. ‘’ açıklamasında bulundu. (5)

Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşar Caferi, Suriyeli grupların görüşmelerini desteklemesinin ülkedeki buhranın siyasi yollarla çözümlenmesi için en iyi yol olduğunu kaydetti. (6)

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, göreve gelmesi ve bölge ülkelerini ziyaretinin ardından BM Güvenlik Konseyini ilk kez bilgilendirdi.

İlk olarak Suriye hükümeti ve muhaliflerle daha sonra ise başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere uluslararası aktörlerle görüştüğünü belirten Pedersen, görüşmelerin olumlu olduğunu ve birkaç hafta içinde Şam’a tekrar gideceğini söyledi. (7)

ABD’nin Venezüella’da uluslararası gözlemcilerin denetiminde başkanlık seçimi yapılması çağrısı yapan tasarısı Rusya ve Çin tarafından BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) veto edildi.

Rusya’nın Venezüella’nın siyasi bağımsızlığına yönelik güç kullanımına ve iç işlerine müdahaleye karşı çıkan tasarısı ise yeterli desteği alamadığı için kabul edilmedi. (8)

Venezüella’daki kriz derinleşiyor, bu da olası Amerikan askeri müdahalesinin tartışılması ve kınanmasının diplomatik alandan kamusal alana geçmesi anlamına geliyor. Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vasiliy Nebenzya BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında şu ifadeleri kullandı: “Şimdi Washington’un tek amacının Venezüella’nın sorunlarını çözmek değil, halkını önemsemek değil, askeri müdahale yoluyla rejimini değiştirmek olduğu açıktır.” (9)

Yemen inkılabı yüksek komitesi başkanı, Yemenli hastalara ilaç ve tıbbi yardımların ulaşmamasından uluslararası kurumların sorumlu olduğunu belirtti. Muhammed Ali Husi dün yaptığı açıklamada, uluslararası kurumların Sana hastanelerinden haraç istediklerini belirterek, bu haraç işleminin Yemen halkına karşı yeni bir cinayet olduğunu açıkladı. (10)

Başka sorunlu bir ülke ise Mısır. Darbe ile iktidara gelen Abdülfettah Sisi, ülkedeki muhalefet ve İhvan üyelerini idam etmeye devam ediyor. (11)

Ülke içi haberler ise seçim ve ekonomide toplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne yapacağı merakla bekleniyor. (12)

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tanzim satışlara yönelik eleştirilerine tepki gösteren Recep Tayyip Erdoğan, “Bay Kemal, rahatsız olsan da olmasan da sömürücülere bu ülkede hayat hakkı tanımayacağız” ifadesini kullandı. Fiyatların yerine gelmesi durumunda sahadan çekileceklerini belirten Erdoğan, aksi halde farklı adım atacaklarını söyledi. (13)

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nca, merhum Başbakan Necmettin Erbakan için Eyüp Sultan Camisi’nde mevlit okutuldu. Mevlidin ardından, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partilerinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar’la Eyüpsultan Meydanı’ndaki partililere seslendi. (14)

Türkiye’nin bir beka sorunu olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Ülkemizin bir beka sorunu olduğu kanaatinde değiliz. Beka problemi yok mu? Var ama ülkenin değil ülkeyi yönetemeyenlerin bir beka problemi var.” Açıklamasında bulundu.

Refah Partisinin 1995’teki genel seçimlerden birinci çıkmasıyla başlayıp irtica tartışmalarıyla alevlenen sürecin kırılma noktalarından 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının üzerinden 22 yıl geçti. (15)

28 Şubat Post-Modern Darbe’nin etkileri devam ederken, 15 Temmuz’a yakalanan halk darbe psikolojisini cumhuriyetin 100. Yılına yaklaştığımız şu günlerde bile üzerinden atamadı…


Yazarın yazı arşivi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz