Şimşek: İşsizlikte tek haneye ineceğiz

15.02.2018 11:41

Kişi Okumuş

0 Yorum

Şimşek: İşsizlikte tek haneye ineceğiz

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 Kasım’ında da tek haneye düşmeyen işsizlik hakkında “Bu yıl büyümenin program hedeflerinde gideceğini varsayarsak işsizlikte tek haneye ineceğiz” dedi.

NTV’de gündeme dair soruları yanıtlayan Şimşek, işsizlik oranlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“İstihdamda Türkiye büyük bir başarı hikayesi yazıyor. Geçen yıl 1 milyon 448 bin vatandaşa iş bulmuşuz, bu çok ciddi bir rakam. AB aynı dönemde 1 milyon 950 bin kişiye iş bulmuş. Bu muazzam bir başarı. Dünyada istihdam artışında ilk üçlerdeyiz. Türkiye’de iş gücüne katılım oranı hızla artıyor. Bu yıl büyümenin program hedeflerinde gideceğini varsayarsak işsizlikte de tek haneye ineceğiz.”

‘BÜTÇE, TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ TARAFI’

Ocak ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren Mehmet Şimşek, “Türkiye bütçede hedeflerini tutturmakla kalmadı, hedeflerden daha iyi performans sergiledi. Bütçe Türkiye’nin en güçlü taraflarından bir tanesi. Türkiye 2018’de de hedeflerini tutturacak. Türkiye’nin karşı karşıya kalabileceği şoklara karşı da elimizi güçlendiren en önemli unsur bu” diye konuştu.

‘AFRİN’İN PİYASAYA ETKİSİ SON DERECE SINIRLI’

Şimşek, Zeytin Dalı Harekatı’nın piyasalara yansımasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Etki sınırlı olacak demiştim şu ana kadar da öyle. Harekat başladıktan sonra dünyada enflasyon endişeleri küresel piyasalarda fiyatlandı. Türkiye göreceli olarak daha iyi bir performans gösterdi. Kur nisbeten istikrarlı. Faizlerde dünyada yükseliş trendi var. Dünyadan kopuk Türkiye’nin kötü performansı yok. Olup bitenleri harekatla ilişkilendirmek doğru olmaz. Harekat reel ve piyasa anlamında etkisi sınırlı olmuştur. Piyasalara etkisinin göreceli olarak son derece sınırlı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin terör tehdidine karşı bir operasyon olduğu algısı hakim. Tek endişe ABD ile Türkiye karşı karşıya kalır mı? Bu yönde sorular alıyoruz dönem dönem. Terör konusu Türkiye’nin istikrarına, birliğine beraberliğine tehdittir. Biz müttefiklerimizi yanımızda görmek istiyoruz.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.