Şinhua: Putin ve Şi, Kuzey Kore konusunda anlaştı

03.09.2017 19:48

Kişi Okumuş

0 Yorum

Şinhua: Putin ve Şi, Kuzey Kore konusunda anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in, Kuzey Kore’nin son nükleer denemesi karşısında ‘gerekenleri yapmak’ konusunda anlaştığı belirtildi.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’ya göre, ülkenin güneydoğusunda yer alan Şiamın kentinde düzenlenen BRICS liderler zirvesi kapsamında bir araya gelen Putin ve Şi, ‘Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması hedefi için çalışmak ve yeni durum karşısında yakın irtibatta kalmak’ konusunda anlaştı.

​Şinhua’nın haberinde ‘yeni durum’ ifadesi ile Kuzey Kore’nin bu sabah gerçekleşen son nükleer denemesine gönderme yapılıyor.

Zira Pyongyang, bu sabah sismolojistlerin güçlü bir yer sarsıntısı tespit etmesinden saatler sonra 6. nükleer denemelerinin ‘mükemmel bir başarıyla’ sonuçlandığını açıklamıştı.

Kuzey Koreli yetkililer, denemede atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombası kullandıklarını söylemişti.

Nükleer deneme, Çin ve Rusya tarafından kınanmıştı.

Rusya Dışişleri yetkilileri, yeni nükleer denemenin uluslararası hukuku hiçe saydığını belirtip, ilgili tüm taraflara görüşmeler yapılması çağırısında bulunmuş ve bunun Kore Yarımadası’ndaki sorunları çözmenin tek yolunun bu olduğunu söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada, “Kuzey Kore uluslararası toplumun yaygın muhalefetini görmezden gelip yine bir nükleer deneme yaptı. Çin hükümeti buna karşı kararlı muhalefet ve güçlü kınamasını ifade eder” denilmişti.

sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR