Steinmeier Almanya-ABD ilişkilerinden endişeli

21.06.2018 09:05

381 Kişi Okumuş

0 Yorum

Steinmeier Almanya-ABD ilişkilerinden endişeli

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman-Amerikan ilişkilerinin “tamir edilemez bir zarar” görebileceği uyarısında bulundu. Steinmeier, izolasyon politikasının ABD’de “rönesans” yaşadığını ifade etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumunun kendisini endişelendirdiğini söyledi.

Steinmeier, Salı günü ABD’nin Los Angeles kentindeki bir etkinlikte yaptığı konuşmada, iki ülke arasında geçmişte de anlaşmazlıklar yaşandığını belirterek ilişkilere “bugünkü sarsıntıların verdiği zararların” çok daha derin, uzun ömürlü ve “en önemlisi tamir edilemez” olabileceği uyarısında bulundu.

Trump yönetimi altındaki ABD’de izolasyonizm politikasının “bir rönesans yaşadığı” yorumunda bulunan Steinmeier, diğer yanda da AB’nin çok aşamalı iç krizlerinden ötürü “kendisiyle meşgul olduğunu” belirtti.

Öte yandan Steinmeier, Almanya ve ABD’nin birbirlerinden uzaklaşmasına neden olan “güçlerin”, etkilerini Trump henüz göreve başlamadan önce göstermeye başladığını savundu. Transatlantik ilişkilerde yaşanan yabancılaşmanın nedenleri arasında ABD’nin yüzünü daha yoğun bir biçimde Asya ve Çin’e dönmesinin bulunduğunu kaydeden Steinmeier, “Avrupa’nın ekonomik ağırlığının diğer dünya bölgelerine” kaydığını dile getirdi.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz