Suriye’den BM’ye ve BMGK’ye Mektup

08.02.2018 15:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

Suriye’den BM’ye ve BMGK’ye Mektup

Suriye Dışişleri Bakanlığı işgalci İsrail’in Şam kırsalında bir mevkii füzelerle hedef alması konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına iki eş resmi mektup gönderdi.

Bakanlık BM ve BMGK arşivlerinde resmi belge niteliği taşıyan ve Suriye’nin kullanma hakkını saklı tutan mektubunda; ırkçı İsrail’in bu saldırısının Suriye’de Nusra Cephesi gibi uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan terör örgütlere desteği kapsamında geldiğine vurgu yaptı. İsrail’in Suriye’de bertaraf edilen teröristlerin morallerini  yükseltme, onları daha fazla teröre teşvik etme ve krizin çözümünü engellemeyi amaçladığını vurgulayan bakanlık; bu gibi saldırıların bölge güvenliği ve istikrarına teşkil ettiği ciddi tehlikenin altını çizdi.

Bakanlık gaspçı İsrail’in bulunduğu devlet terörü ve radikal terör örgütlere muhtelif tür desteğinin onun bölge ve tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehlike teşkil eden ve uluslar arası kararları aleni olarak ihlal eden bir varlık olduğunu kuşkuya yer bırakmaksızın kanıtladığının altını çizdi. İsrail’in uluslar arası kanun ve kararları umursamayan tavırlarının yanı sıra radikal terör örgütlere muhtelif tür desteğine dikkat çeken bakanlık; bunların uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan IŞİD ve Nusra Cephesinden farkı olmadığını, dünya açısından aynı tehlikeyi teşkil ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Suriye’nin işgalci İsrail’i bu saldırılarının tehlikesine karşı uyardığını ve sonuçlarından sorumlu tuttuğunu belirten bakanlık; aynı zamanda BM ve BMGK’den bu saldırıları kınamalarını, tekrarlanmasına karşı etkin icraatlar almakla birlikte İsrail’den hesap sorulmasında görev ve sorumluluklarını üstlenmelerini talep ettiğinin bir kez daha altını çizdi.

İşgalci İsrail’e bağlı savaş uçakları dün saat 03:42 sularında Lübnan hava sahası üzerinden Şam kırsalında bir mevkii füzelerle hedef almaya çalışmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR