Suriyelilerin Yarısı Türkiye’de Kalmak İstiyor

08.10.2018 12:33

209 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suriyelilerin Yarısı Türkiye’de Kalmak İstiyor

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler, kendilerine yeni bir hayat kuruyor. Bu hayatı terk etmek istemeyen 3 buçuk milyon Suriyelinin yarısının Türkiye’de kalmak istediği belirtildi.

Suriyeli mülteciler arasında yapılan bir araştırmada, yüzde 50’sinin Türkiye’de kalmak istediği belirlendi.

Bolu’da, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ile Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle “Mülteci Hakları İçin Sivil ve Toplum İş Birliği” projesinin toplantısı yapıldı. Karacasu Beldesi’ndeki bir otelde gerçekleşen toplantının açılışına Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, İGAM Başkanı Metin Çorabatır, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı ile çok sayıda gazeteci, akademisyen ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı. Açılışın ardından proje kapsamında 2 gün boyunca gerçekleştirilen toplantılarda akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve gazeteciler konuşmalar yaptı.

‘ENTEGRASYONU ÖĞRENMELİYİZ’

Toplantıda konuşan İGAM Başkanı Metin Çorabatır, “Mültecilik geçici bir niteliktir. Bu insanlara önce mülteci hakkı verilmeli. Bu insanlar hayatları boyunca mülteci olarak yaşamak zorunda bırakılmamalı. Bugün en az 3 buçuk milyon Suriyeli ile birlikte yaşıyoruz. Onlar için şu anda bir dönüş söz konusu değil. 3. ülkeye yerleştirilmeleri de çok zor. Birlikte entegrasyonun ne olduğunu öğrenmeliyiz” dedi.

‘140 BİN BEBEK BEKLENİYOR’

Prof. Dr. Murat Erdoğan ise kamplarda mülteci nüfusunun 150 bine düştüğünü belirti. Birlikte yaşadığımız mültecilerin sayısının 4 milyonu aştığını kaydeden Erdoğan, “Karşımızda duran soru, biz Türkiye’deki Suriyelilerle bir arada yaşayacağız, huzur içinde nasıl yaşayacağız? Suriye konusu önümüzdeki 50 ve 100 sene gündemimizde olacak. Suriye’den 6 buçuk milyon insan kaçtı. Bunların yüzde 15’i Avrupa ve Amerika’ya giderken geri kalanlar komşu ülkelere gitti. Ülkemizde 2017’de doğan Suriyeli bebek sayısı 110 bin iken 2018’de beklenen rakam 140 bin” ifadelerini kullandı.

‘GÖZÜMÜZ HEP ŞAM’DAYDI’

Ülkemize ilk gelenler kamplara alındığını sonra bu kişilerin Türkiye’nin her yerine dağıldığını bildiren Erdoğan, “Şu anda aile başına 10 bin TL verilip bu kişilerin belirli şehirler dışındaki yerlere girmeleri isteniyor. Birçoğu ise kamplardan çıkmak istemiyor. Kampların kapatılması konusu 2 senedir konuşuluyor. Türkiye’deki Suriyelilerin 3 buçuk milyonu kendi isteklerine göre farklı şehirlere gittiler. Biz bu kitleyle bir arada yaşayacağız. Avrupa Birliği bir mülteci için yılda 375 EURO veriyor. Bizim gözümüz hep Şam’daydı, mülteciye bakmadık. Uyum için, devlet stratejik kararlar almalı. Hak ve birey temelli yaklaşım zorlanmalı. Mülteciler sürece dahil edilmeli” değerlendirmesinde bulundu.

HAYAT KURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin geri döneceği yönündeki beklentinin yapılan saha araştırmalara göre pek mümkün görünmediğini belirten Erdoğan, “1 milyondan fazla Suriyeli şu an Türkiye’de çalışıyor. 600 binden fazla çocuk okula gidiyor” dedi. Yapılan saha araştırması sonuçlarına göre, Suriyelilerin yarıdan fazlasının Türkiye’de kendini mutlu hissettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu nedenle de Türkiye’de kendilerine hayatlar kurmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Yaptığı bir araştırmaya göre Türk toplumunun yaklaşık yüzde 80’inin “Suriyelilerin pek çoğu kalacak” algısına sahip olduğunu belirten Erdoğan, “Tüm bu şartlar altında Suriyeli sığınmacıların çok ciddi bir bölümünün, bana kalırsa Türkiye’de kalıcı olduğu gerçeğiyle yüzleşilmeli” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 50 CİVARINDA OKUL GÖRMEMİŞ KİŞİ VAR’

Prof. Dr. Murat Erdoğan, 20-24 yaş aralığında Türkiye’deki Suriyeli mültecilerde demografik dağılımın, “100 Suriyeli kadına karşılık 134 Suriyeli erkeğin karşılık geldiğini” belirterek, “Dengesiz bir durum. Okul çağı çocuk sayısı 1 milyon 70 bin. Finlandiya’daki okul çağı çocuk sayısı 500 bin. Bunun iki katı bizde Suriyeli çocuk var. 0-4 yaş arası çocuk sayısı 552 bin” dedi. Erdoğan, Suriyeli mültecilerin eğitim durumlarına ilişkin ise, “Türkiye gelen bütün Suriyelilere eğitim durumları sorulduğunda verilen yanıtlardan bir veri, tablo hazırlandı. Bu tabloya göre, ‘Yüzde 33’ü okur yazar değilim’ diyor. ‘Yüzde 13’ü okur yazarım ama okul görmedim’ diyor, toplamda yüzde 50 civarında okul görmemiş Suriyeli var Türkiye’de. Neden böyle? Bu biraz Türkiye’nin bahtsızlığı. Kuzey Suriye’nin geleneksel yapısı, muhafazakar yapısı, yoksulluğu gibi nedenlerle eğitim düzeyi düşük. Bu nüfus çoğunlukla bize geldi. Lübnan’daki, Ürdün’deki okur yazar olmayanların oranı yüzde 10’larda oysa bizde yüzde 33. Biz ileride bu kitleyle bir arada yaşayacağız ve bu tablo her zaman karşımıza çıkacak. Eğitim düzeylerine ilişkin bu son veri 2015’te hazırlandı. Bu günlerde ise Suriyelilerle ilgili veri güncelleme çalışması yapılıyor. Biraz daha devam edecek gibi görünüyor” bilgisini verdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR