Suud ve BAE’nin Yemen’deki İhtilafları Çatışmaya Dönüştü

29.01.2018 12:04

392 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suud ve BAE’nin Yemen’deki İhtilafları Çatışmaya Dönüştü

Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı, Aden’de Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan taraftarları arasında yaşanan çatışmaların derhal durmasını ve ateşkes sağlanmasını istedi.

Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi, Aden’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Arabistan’ın desteği altındaki silahlı unsurlar arasındaki çatışmaların şiddetlenmesinin ardından, Aden’de iki taraf arasındaki çatışmaların derhal durmasını istedi.

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan kuvvetleri arasındaki çatışmaların, 10 kişinin ölümüne ve 30 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu açıkladı.

Rusiya Al-Yaum de konuyla ilgili olarak şunları yazdı: ‘Bu sabah, Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Arbbuh Mansur Hadi’yi destekleyen silahlı unsurlar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği geçiş konseyine bağlı silahlı unsurlar arasında Aden’in Khur Mesker kasabasında şiddetli çatışmalar yaşandı ve bu çatışmalar sonucu, iki taraftan 15 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Çatışmalar, Khur Mesker kasabasından, başbakanlık binası olan el-Meaşık Sarayı’nın bulunduğu Keriter kasabasına, daha sonra da el-Masur kasabasına doğru sürüklendi ve Suudi Koalisyonu savaş uçakları, Aden hava sahasındaki uçuşlarını arttırdı.

Aden’deki Yemen Başbakanlık Sekreterliği Merkezi çöktü ve geçiş konseyine bağlı silahlı unsurlarının kontrolü altına girdi.

Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Yemen’in istifa eden hükümetinin Başbakanı Ahmed Bin Dager dün, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’in güneyindeki ihtilafları hakkında yaptığı konuşmada, Aden’de darbe meydana geldiğini açıkladı.

Bin Dager, Aden’deki çatışmaların durmasını ve bütün kuvvetlerin karargahlarına dönmesini isteyerek şunları söyledi: ‘Aden’de yaşanan olaylar, yasal hükümete karşı bir darbedir.’

Arabistan, Amerika ve müttefikleri, Riyad’da bulunan Abd Rabbuh Mansur Hadi’nin istifa eden hükümetini Yemen’de yasal hükümet olarak görmektedir.

Riyad’da yaşayan istifa eden hükümetin Başbakanı Bin Dager ayrıca şunları söyledi: ‘Birleşik Arap Emirlikleri ve koalisyon üyesi ülkelerin, Arabistan’ın Aden’e karşı aldığı sadık ve açık duruş gibi bir tutum sergilemelerini umut ediyoruz. Arap Koalisyonunun çabaları, Yemen’de ülkenin bölünmesine ve birliğin çökmesine neden olmamalıdır.’

Yemen’in istifa eden hükümetinin Başbakanı, Aden’de Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi konusunda uyararak şu ifadelerde bulundu: ‘Yemen’in güney merkezi olan Aden’de yaşanan olaylar karşısında sessiz kalınmamalıdır. Çünkü olaylar çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Aden’deki kriz, kapsamlı askeri bir çatışmaya doğru gitmektedir.’

Yemen’in güneyinde yaşanan yeni gelişmeler dikkate alındığında, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilafların ve iki ülke arasında Yemen’e nüfuz konusunda yaşanan çatışmaların arttığı görülmektedir. Son zamanlarda yayınlanan haberler, Riyad ve Abu Dabi arasındaki çatışmaların son haftalarda arttığını, çünkü Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen’in kontrolünü ele geçirme ve bütün adaya hâkim olma stratejisini hızlandırmada kararlı olduğunu göstermektedir.

Arabistan da Birleşik Arap Emirlikleri de bütün kuzey eyaletleri kontrolü altında bulunduran Yemen ordusuna karşı savaşta müttefik olacakları ve Yemen’e nüfuz konusunda ortak hareket edecekleri hakkında anlaşmalarına rağmen, Yemen’de birbirlerini ortadan kaldırmak istemektedir. Öyle ki, Suudi Arabistan Sana’ya kadar Yemen’in kuzeyine hâkim olmak istemekte ve Birleşik Arap Emirlikleri de güney eyaletlerdeki koalisyona bağlı savaş yanlılarını desteklemektedir.

Suudi Arabistan birkaç gün önce Abu Dabi ve Maskat arasında yaşanan gerginliklerden yararlanarak, bu eyalette Birleşik Arap Emirlikleri yerine bir alternatif olmak ya da aracı olarak bulunmak için Yemen’in doğusunda bulunan el-Mohre’deki kuvvetlerini arttırmıştır ama Umman bu konuya karşı çıkmaktadır.

Yemen savaşında müttefik olmalarına rağmen, Abu Dabi ve Riyad arasında bir koordinasyonun olmadığına dair birçok kanıt bulunmaktadır. Onlar, 2016 yılında düşen savaş uçağının ardından, birbirlerine karşılıklı suçlamalarda bulunmuşlardır. Birleşik Arap Emirlikleri uçaklarını Arabistan’ın düşürdüğü ve Riyad da Abu Dabi’nin birçok bölgede jetlerine saldırdığı yönünde suçlamalarda bulunmuştur.

İngiliz yazar David Hurst geçen hafta Middle East’ta yazdığı bir yazıda, Riyad ve Abu Dabi arasındaki ihtilafların aynı şiddete kalacağını ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasındaki rekabetin, devrilen Abd Rabbuh Mansur Hadi hükümetini yeniden iktidara getirmek için değil, bu rekabetin Körfez bölgesinde Sünni Arap Dünyasının liderliği konusunda olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ihtilafların aslı, Abd Rabbuh Mansur Hadi’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği Halid Mahfuz Behhah’ı Başbakanlıktan aldığı 2016 yılı Haziran ayına dayanmaktadır. Bu olay Abu Dabi’yi çok öfkelendirmiş ve Birleşik Arap Emirliklerini, özellikle Yemen’deki önemli bir aracı olan Ali Abdullah Salih’i, siyasi konsey ve Ulusal Kurtuluş Hükümetindeki ortaklarına karşı savaş ilan etmesinden iki gün sonra kaybetmesinin ardından Suudi Arabistan’ın özellikle Aden olmak üzere güney eyaletlerdeki nüfuzunu azaltmak için özel olarak bir çabada bulunmaya mecbur bırakmıştır.

İlgili Terimler :

YORUMLAR