Suudi Koalisyonu 263 Kez Ateşkesi İhlal Etti

08.01.2019 17:03

331 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suudi Koalisyonu 263 Kez Ateşkesi İhlal Etti

Yemen’de mütecaviz Suudi rejimi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ateşkesin yürürlüğe girdiği el’Hadide liman kentinde en az 263 kez ateşkesi ihlal ettiği bildirildi.

İRNA ajansına göre, Yemen silahlı güçler sözcüsü Yahya el’Serii, Suudi rejimi ve koalisyon güçlerinin Yemen’in muhtelif yerlerine de 29 kez hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Bilindiği gibi İsveç’te Yemenli gruplar arasında 13 aralık tarihinde varılan ateşkes el’Hadide kentinde 18 aralık tarihinde yürürlüğe girmişti. Ama Suudi rejimi ve koalisyon güçleri bu zamana kadar ateşkesi çiğnemeye devam ederken Yemen ordusu ve halk komiteleri de ateşkes ihlali konusunda uyarıda bulunmaktalar.

Bu arada BM Yemen işleri özel temsilcisi Martin Griffiths de, Yemen’de ateşkes ihlallerini doğrulamıştır.

Öte yandan Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sözcüsü Suudi koalisyonunun 2018 yılında Yemen’e yaptığı saldırılarla ilgili rakamlar açıkladı.

El Mesire televizyonunun haberine göre Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sözcüsü Dayfullah Şami, dün  başkent Sana’da düzenlediği basın toplantısında Suudi saldırıları sebebiyle altyapısı tahrip olan Yemen’de 22 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu söyledi.

Suudi koalisyonunun Yemen’e saldırılarını başlattığı Mart 2015’ten 2018 yılı sonuna kadar doğrudan saldırılar sebebiyle hayatını kaybeden sivil sayısının 17 bin 608 olduğunu belirten Şami, Suudi koalisyonunun saldırıları sonucu yaralananların sayısını da 24 bin 121 olarak açıkladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR