Suudi Saldırısı Sonucu 26 Bin Yemenli Yerlerinden Edildi

19.06.2018 12:03

309 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suudi Saldırısı Sonucu 26 Bin Yemenli Yerlerinden Edildi

BM Genel Sekreter Sözcüsü yaptığı bir açıklamada Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon tarafından El Hudeyde limanına yapılan saldırı sonucu binlerce kişinin yerlerinden olduğunu belirtti.

El Alem’in habrine göre, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı bir açıklamada Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon tarafından Yemen’in batı kıyılarında bulunan El Hudeyde limanına yapılan saldırı sonucu binlerce kişinin evlerini terk etme mecburiyetinde kalarak yerlerinden olduğunu belirtti.

Gazetecilerle bilgilerini paylaşan BM Sözcüsü ilaveten Suudi Arabistan ile BAE eliyle El Hudeyde’ye yapılan saldırılar sonucu yaklaşık 5200 aile veya 26 bin kişinin yerlerinden edildiğini bildirerek çatışmaların devam ettiği dolayısıyla bu sayının ilerleyen günlerde daha da artacağını kaydetti.

Yemen’in istifa eden eski Cumhurbaşkanı’na bağlı güçler Suudi-BAE koalisyonunun desteği ile geçen Çarşamba günü “Altın Zafer” olarak isimlendirdikleri bir operasyonun devamında El Hudeyde’de yer alan havaalanıyla limanları yeniden işgal etmeye çalıştı fakat bu girişimde başarısız kalarak 3 bölgede Yemenli güçler tarafından kuşatıldılar.

El Meyadin Kanalı’ndan ise Arap koalisyonu tarafından El Hudeyde havalimanına tam kontrol sağlandığına dair ortaya atılan iddialara yalanlama geldi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz