Suudiler, Ünlü İmam’ı Tutukladılar

13.08.2018 12:40

365 Kişi Okumuş

0 Yorum

Suudiler, Ünlü İmam’ı Tutukladılar

Suudi Arabistan’daki aktivistler ve medya kaynakları, Mekke-i Mükerreme’de ünlü bir imamın tutuklandığını bildirdi.

Suudi Arabistan’daki aktivistler ve medya kaynakları, Suud rejiminin ünlü imamlarından olan ve Muhammed Bin Suud Üniversitesi’nin eski hocası Nasır Bin Süleyman el Ümer’i Mekke’de tutukladığını duyurdu.

Suudi Arabistan’da İslami İlimler hakkında en az 8 kitap yazan ve 1952 doğumlu olan Bin Süleyman el Ümer’in tutuklanmasını Suudi aktivistler, Şeyh Nasır el Ömeri serbest bırakın hachtagi ile paylaştılar.

Diğer tutuklu Suudi din adamı Selman el Hude’nin oğlu Abdullah el Hude de, attığı twitte Şeyh Nasır el Ömer’in tutuklandığı haberini aldıklarını esefle duyduklarını yazdı.

Öte yandan bazı aktivistler, Şeyh Nasır Ömer ile Katar’ın eski Emiri Hemad Bin Halife ve şimdiki Emiri Tamim Bin Hemad Emir ile fotoğraflarını paylaşarak, bu din adamının tutuklanmasının Suudi Arabistan tarafından Katar’a yönelik yaptırım ile ilgilendirmeye çalıştılar.

Bazı aktivistler de, Şeyh Nasır Ömer’in Suudi Arabistan’da faaliyeti yasaklanan Müslüman Kardeşler ile iltisakı olduğuna vurgu yaptılar.

Muhammed Bin Selman Suudi Arabistan’da Veliaht Prensi koltuğuna oturduktan sonra bu ülkede onlarca tüccar, din adamı, prens, insan hakları aktivisti tutuklanmıştır.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve AB gibi uluslararası örgütler, Suud rejiminin insan hakları ihlallerine tepki göstermesine rağmen bu rejim hala muhalifler ve insan hakları aktivistlerini tutuklamaya devam ediyor.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR