Telafer’de çatışmalar şiddetlendi: ‘Kentin yüzde 35’i IŞİD’den alındı’

25.08.2017 18:27

Kişi Okumuş

0 Yorum

Telafer’de çatışmalar şiddetlendi: ‘Kentin yüzde 35’i IŞİD’den alındı’

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Telafer kentini IŞİD’den kurtarma operasyonunda devam ederken Haşdi Şabi komutanlarından Ali Ebu Tahir, kentin yüzde 35’inin aldığını ifade etti ve şiddetli geçen çatışmalarda örgütün ağır kayıplar verdiğini belirtti.

Irak ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri, Telafer kentini IŞİD’den kurtarma operasyonunda ilerliyor. Irak güçleri, Telafer’in bazı bölgelerinde kontrolü sağladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da Telafer operasyonunda IŞİD mevzilerini bombalarken, ABD askerleri de top atışlarıyla Irak ordusuna destek veriyor.Sputnik’e konuşan ve Telafer operasyonunda olan Haşdi Şabi Komutanlarından Ali Ebu Tahir, Telafer Kentinin çevresindeki yeri IŞİD’den aldıklarını belirterek, şunları ifade etti:

“Telafer operasyonu 6 gün önce başladı. Operasyona Irak ordusundan 30 bin asker ve polis ile Haşdi Şabi güçlerinden ise 30 bin savaşçı katılıyor. Toplam 60 bin Iraklı askeri güç bu operasyona katılıyor. Telafer’de birçok mahalle ve bölgeyi IŞİD’in elinden aldık. Molla Casım Mahallesi, Aşağı ve Yukarı Kifa mahallesi, El Vehde, Muhalimin, Heyit Tenek, Hıdır İlyas, El Cezire, El Nasır ve El Nur mahalleleri IŞİD’den alındı. Şimdiye kadar Telafer kentini yüzde 35’i IŞİD’den alındı. Muntazar, Bağlık yerler, Heyakıl bölgesi, Bağlar Mahallesi, Kerkeri, Tılehe, Nida, Kasiye, Telafer kalesi ve Rabia bölgesi IŞİD’in elinde halen. Oraları da almaya çalışıyoruz. Çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor. IŞİD çatışmalarda ağır kayıplar veriyor.”

‘IŞİD, SİVİLLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYOR’

Telafer’de IŞİD’in sivilleri canlı kalkan olarak kullandığına dikkat çeken Tahir, şöyle devam etti:”IŞİD bazı yerlerde sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Irak ordusu ve bizim güçler sivilleri kurtarıyor. Şimdiye kadar çok sayıda sivil kurtardık. Sivilleri güvenli bölgelere götürüyoruz. Telafer içinde hala çok sayıda sivil vardır.”

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan Telafer, 16 Haziran 2014’ten bu yana IŞİD’in elinde bulunuyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR