TSK: Sınırdaki tatbikat Irak güçleriyle yapılacak

25.09.2017 22:11

Kişi Okumuş

0 Yorum

TSK: Sınırdaki tatbikat Irak güçleriyle yapılacak

Genelkurmay Başkanlığı, Silopi/Habur bölgesinde 8 gündür devam eden tatbikatın üçüncü safhasının yarın başlayacağı, söz konusu safhaya Irak Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı unsurların da katılacağı bildirildi.

TSK’nın internet sitesinde konu hakkında yer alan açıklama şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren Silopi/Habur bölgesinde icra edilmekte olan tatbikatın üçüncü safhasına 26 Eylül 2017 tarihinde başlanacaktır.

Tatbikatın bu safhası, bugün akşam saatlerinde bölgeye intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik/unsurların da katılımı ile birleşik olarak icra edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TSK, duyuru ile beraber Irak askerlerinin fotoğraflarını da paylaştı.

IRAK: ORTAK MANEVRALARA BAŞLADIKIrak Savunma Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında sözlerine yer verilen Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de, “Türkiye ile Irak sınırında, ortak geniş çaplı, askeri tatbikat başladı” ifadelerini kullandı.

SINIRA 500 METRE

Türkiye-Irak sınırına yaklaşık 500 metre mesafede hafta başında başlatılan tatbikat genişleyerek devam ettiği biliniyor.Tatbikat bölgesi Pazar günü Şırnak’ta bulunan üst düzey komutanlar tarafından denetlenmişti. Bu arada tatbikatla birlikte gözlerin çevrili olduğu Habur Sınır Kapısı’nda geçişler sürüyor.

Öte yandan, 23 Eylül’de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Ankara’da Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi ile bir araya gelmişti. Görüşmede, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bugün düzenlediği bağımsızlık referandumu başta olmak üzere bölgenin güvenliği ve istikrarını tehdit eden gelişmelerin ele alındığı belirtilmişti. Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR