Tüfenkci: Habur Sınır Kapısı kapatılabilir

26.09.2017 15:15

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tüfenkci: Habur Sınır Kapısı kapatılabilir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) gerçekleştirilen bağımsızlık referandumundan sonra gündeme gelen Habur Sınır Kapısı’nın şu an açık olduğunu ifade ederken “İlerleyen günlerde kapatılması gündemde” ifadesini kullandı.

 ‘Bingöl Ulusal Kadın Girişimciliği Kongresi’ne katılan Bakan Tüfenkci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak’ın Silopi ilçesinde üçüncü safhası Irak güçleriyle yapılan askeri tatbikatın planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi.‘SINIR KAPISI IRAK HÜKÜMETİNE DEVREDİLEBİLİR’

Tüfenkci, “Irak hükümetinin özellikle sınır kapısının kendilerine anayasal hakları olan devri noktasında talepleri var. Gelişmelere göre adımlar atılacaktır” ifadesini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN DA DEDİĞİ GİBİ, HER AN KAPATILABİLİR’

Habur Sınır Kapısı’nın kapatılmasının gündemde olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti.

“Habur Sınır Kapısı şu an itibarıyla açık durumda ama baktığımız zaman önceki günlere göre giriş çıkışların çok azaldığını görüyoruz. Tabi ileriki zamanlarda veya günlerde Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması da gündemde. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi her an kapatılabilir. Oradaki birtakım gelişmeleri bekliyoruz. İşte petrol vanasının kapatılması gibi birtakım önlemler, yaptırımlar var.”‘3 AŞAMALI TEDBİRLERİ UYGULAYACAĞIZ’

IKBY’deki referandumun gayri meşru olduğunu savunan Bakan Tüfenkci, sonucunu da kabul etmediklerini önceden belirttiklerini hatırlattı.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bütün uluslararası toplumun itirazlarına rağmen Barzani’nin bu noktada atmış olduğu adımların esasında oradaki Kürt kardeşlerimizin de lehine olmayan bir durum olduğunu defalarca başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere ilgili bakan arkadaşlarımız da ifade ettiler. Elbetteki bunun birtakım sıkıntıları da olacak. Esasında bu referandumun sonuçlarıyla beraber sıkıntılı bir sürece girdiğini göstermiş oldular. Biz de daha önce ifade ettiğimiz 3 aşamalı tedbirleri zamanı ve yeri geldiğinde uygulamaya başlayacağız.”
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz