Türk Büyükelçi ile İran Savunma Bakanı Görüştü

26.09.2017 16:20

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk Büyükelçi ile İran Savunma Bakanı Görüştü

İran Savunma Bakanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’ın kahraman halkı ve hükümeti IŞİD kalıntılarıyla mücadele ederken referandum düzenlemesinin, IŞİD teröristlerinin sahasında oynamak anlamına geldiğini kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, IKBY’nin ayrılık referandumundan kaynaklanan güvenlik etkilerinin sonuçlarından endişe duyduğunu dile getirerek, İran’ın bölge ülkelerinin bölünmesine ve coğrafi sınırların değişmesine karşı olduğunu vurguladı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi bugün Bakanlık’ta Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile ikili işbirliği ve bölgesel konuları ele aldı.

Tuğgeneral Hatemi; iki ülkenin artan siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerine işaretle, iki ülkenin siyasi ve askeri yetkililerinin istişarelerinin sürmesiyle Tahran-Ankara münasebetlerinin ikili ve bölgesel ebatta daha gelişeceğini temenni etti.

Görüşme Savunma Bakanı, İran’ın bölge ülkelerinin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygıya dayalı ilkeli politikasına temasla, ırak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak halkı ve hükümeti IŞİD ile mücadele verirken referandum düzenlemesinin, teröristler, bölgesel ve uluslararası hamilerinin sahasında oynamak gibi bir şey olduğunu kaydetti.

İran’ın hava sahasını Bağdad’ın talebi üzerine IKBY’ye kapatmasından bölge yetkilerinin gereken mesajı iyi şekilde almış olmalarını temenni eden Savunma Bakanı, IKBY yetkililerinin referandum düzenleme girişimlerinin Kürt halkı başta olmak üzere Irak vatandaşları için sorunlara yol açacağını belirtti.

Görüşmede Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı’nın yakında Tahran’a yapacakları ziyaretle iki ülkenin iki milletin çıkarları, bölgede barış, güvenlik ve sebat doğrultusunda işbirliğinin daha da gelişeceği temennisinde bulundu, iki ülkenin askeri yetkililerinin görüşmelerinin olumlu sonuçları olmasını ümit etti.

Hakan Tekin ayrıca, bölgedeki kritik gelişmelere temasla IKBY’nin tek taraflı referandum kararının bölgede endişe ve istikrarsızlığa neden olduğunu ifade ederek, Ankara’nın IKBY yetkililerinden Irak anayasasına aykırı bu yanlış yoldan dönmelerini ve tek taraflı girişimlerini durdurmalarını beklediğini kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz