Türk Ordusu İdlib’e Yerleşti

01.10.2017 13:06

476 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk Ordusu İdlib’e Yerleşti

RUSYA Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, Suriye’de oluşturulan İdlib çatışmasızlık ve güvenlik bölgesine TSK’ya bağlı denetim güçleri yerleşmeye başladı.

Rus Interfax Haber Ajansı’na göre Rusya Savunma Bakanlığı kaynakları, Astana anlaşması uyarınca Suriye’de oluşturulan dördüncü İdlib çatışmasızlık ve güvenlik bölgesine Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı denetim güçlerinin yerleşmeye başladığını duyurdu.

RUSYA HENÜZ YERLEŞMEDİ

Suriye’nin kuzeyinde son gelişmeler hakkında bilgi veren Rus askerî kaynaklar şunları ifade etti: “Astana’daki Suriye görüşmelerinde oluşturulması karara bağlanan İdlib çatışmasızlık ve güvenlik bölgesine, üç garantör ülkeden şimdilik sadece Türkiye, denetçi gücü bölgeye konuşlandırmaya başladı. İdlib güvenlikli bölgesine ayrıca Lazkiye, Halep ve Hama şehirleri de dahil. Üçlü garantör ülke anlaşmasına göre Türk kuvvetleri yanı sıra Rus ve İran’ın da denetçi göndermesi planlanıyor. Ancak şimdilik bölgede Rus kuvveti bulunmuyor. Rusya genelde Suriye’nin güneyinde oluşturulan diğer 3 güvenlikli bölgede denetimlerini yoğunlaştırmış vaziyette. Anlaşmaya göre dördüncü bölgeye İran kuvvetleri de katılacak. Tahran’ın göndereceği denetçi güçler genelde İdlib kırsal kesimlerinde konuşlanacak.” Rusya tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin dördüncü çatışmasızlık bölgesine kaç asker gönderdiği bilgisi yer almadı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR