Türkiye ABD Arasında Yeni Kriz

09.02.2018 16:54

552 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye ABD Arasında Yeni Kriz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Neuert, ABD-Türkiye ilişkilerinde son dönemde yaşayan gerilimlere bir yenisini daha ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Neuert, FETÖ operasyonu kapsamında tutuklanan ABD vatandaşı Serkan Gölge, hakkında açıklamada bulundu.

Nauert, ABD’nin Amerikan vatandaşı Serkan Gölge’nin 8 Şubat tarihinde mahkum edilmesinden derin kaygı duyduğunu söylerken, “Bu davayı ve OHAL altında yargı süreci devam eden diğer Amerikan vatandaşlarına ilişkin, yargı bağımsızlığı, kişinin adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere Türk anayasasıyla teminat altına alınmış haklarla ilgili ciddi kaygılara yol açan diğer davaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye’ye seyahat eden ya da Türkiye’de yaşayan Amerikan vatandaşlarının güvenliği, bizim için bir endişe kaynağı olmayı sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

AĞUSTOS 2016’DA TUTUKLANMIŞTI

Ağustos 2016’da Amerika’dan Hatay’a yakınların yanına gelen Serkan Gölge, “FETÖ’nün kripto elemanı olduğu, Türkiye’de cemaatin okullarında okuduğu ve daha sonra Amerika’da cemaatle olduğu ve ABD’ye ajanlık yaptığı” şeklinde gelen ihbar üzerine gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR