Türkiye, Amerika’nın İran yaptırımlarına uymayacak

29.06.2018 10:18

491 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye, Amerika’nın İran yaptırımlarına uymayacak

Türkiye ekonomi bakanı Ankara’nın Amerika’nın İran karşıtı yaptırımlarına uymayacağını duyurdu.

Nihat Zeybekçi çarşamba günü Ankara’da düzenlediği basın toplantısında Amerika’nın İran’dan petrol alınmamasına dair isteğinin bağlayıcı olmadığını, Türkiye’nin dost bir ülke olan İran’a karşı adaletsizlik yapılmamasına çalışacağını belirtti.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’nin müttefiklerine İran’dan petrol ithalatını 4 Kasım’a kadar durdurma çağrısına yönelik olarak “ABD’nin kararı bizi bağlamaz” dedi.
Türkiye ekonomi bakanı ayrıca Ankara’nın İran ile ilgili yaptırımlar konusunda ancak BM kararlarına uyacağını da sözlerine ekledi.
Amerika İran’dan petrol alan ülklerden kasım ayına kadar petrol alımlarını durdurmalarını ve bu konuda hiçbir ülkenin müstesna olmayacağını belirtti. Amerika İran’a baskı uygulamak amacı ile İran’ın ham petrol satışını sıfıra indirmeye çalışıyor.
Türkiye her zaman Amerika’nın İran karşıtı yaptırımlarına direnerek muhalefetini ilan etmiş ve yaptırmlara uymamıştır. Bunun sebebini de iki ülke arasındaki tarihi ilişkiler ve de Türkiye’nin batı ile ihtilafları çerçevesinde aramak gerekir.
İran Türkiye’nin ilk 10 ticari ortağı arasında yer alıyor ve iki ülkenin tarih boyunca çok güçlü ekonomi ilişkileri olmuştur. İstatistikler son 3 yılda iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık en az 9 milyar dolar olduğunu gösteriyor.
Fakat bu alanda var olan bir diğer konu ise İran’a karşı adil olmayan uluslararası yaptırımların  uygulandığı dönemde iki ülke ticaret hacmi önemli oranda düştü. Öyle ki İran ve türkiye arasında 2012 yılında ortak ticaret hacmi 21 milyar dolar iken uluslararası yaptırımların uygulanması ile 2014 yılında 14 milyar dolara geriledi.
Karengi enstitüsü uzmanı Ali Bekir’e göre İran İslam cumhuriyetine yönelik yeni tur yaptırımların uygulanması ile Türkiye için ithal enerji masraflarını arttıracaktır. Ali Bekir şöyle yazıyor: Türkiye yoğun şekilde enerji ithalatına bağlıdır. İran hali hazırda Türkiye’nin %44 petrolünü ve %17 doğal gaz ihtiyacını karşılıyor ve İran’ın yerine başka alternatif bulmak, taşımacılığın yüklü masrafları nedeni ile Türkiye için enerji fiyatlarını arttıracaktır. Buna ilaveten İran’a karşı yaptırımların uygulanması durumunda dünyada enerji fiyatlarının yükselme ihtimali de vardır.
petrol endüstrisi analistleri ise İran’ın Amerika’nın yaptırımları ardından petrol piyasasından soyutlanması durumunda  OPEC üreticilerinin bu açığı kapatacak üretim kapasitelerinin olmadığını kaydetti.
Diğer yandan Türkiye 2016 yılından itibaren batı ile ilişkilerinde yoğun gerginlik yaşamakta ve bazı konularda da Amerika’nın tek yanlı yaptırımlarını bile tecrübe etmiştir. Bu yüzden Türkiye’nin İran İslam cumhuriyetine karşı uygulanan yaptırımlar konusunda Amerika’ya eşlik etmesi, Amerika’nın Türkiye’ye uyguladığı tek yanlı yaptırımlara meşruiyet kazandıracaktır.
Bilindiği gibi Ankara ve Washington arasında defalarca tansiyonlar yükselmiştir; bu yüzden Türkiye’nin Amerika’ya İran yaptırımları konusunda eşlik etmemesi Washington’un Ankara’ya karşı ahde vefasızlıklarının intikamı olabilir, tabi ki bu durumda baskı unsuru Ankara yetkililerin elinde olacaktır.
Tüm bunlar Türkiye’yi, Amerika’nın tek yanlı yaptırımlarına karşı İran İslam cumhuriyeti yanında kalarak ticari ilişkilerini koruyarak devam ettirmesine sebep olmaktadır.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz