Türkiye ile ABD arasında F-35 krizi büyüyor

27.06.2018 11:35

311 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye ile ABD arasında F-35 krizi büyüyor

ABD’nin Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaktan vazgeçmemesi halinde F-35 savaş uçaklarının alımının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma anlaşmasını hayata geçirmesi halinde Washington’ın yaptırımlarıyla karşılacağı tehdidinde bulundu.
ABD Dışişleri’nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Wess Mitchell, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alınmasıyla ilgili Türkiye’yi bir kez daha tehdit etti.
ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Wess Mitchell, ”Türkiye’ye S-400’ler almasının sonuçları olacağını net biçimde ilettik. ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımlar getireceğiz” dedi.
Türkiye’ye F-35 teslimatına Amerikan savunma bütçesinden sonra dışişleri bütçesinde de engel çıkarıldı
Ankara’nın S-400 alması halinde ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle F-35 5. nesil savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını engelleyebileceklerini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, ”Ulusal güvenlik kaygıları dahil belli şartlar altında F-35 teslimatını durdurmamıza izin veren yasal yetkiye sahip olduğumuza inanıyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin S-400 alması halinde ikili ilişkilerin zora gireceği uyarısı da yapan Mitchell, Rus füze savunma sistemleri satın alınması halinde Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri yeniden canlandırmanın zor olacağını söyledi.
Amerikan yetkili, Türkiye ile ilişkilerde öncelikli amaçlarından birinin Ankara’nın S-400 almasının önüne geçmek olduğunu ifade etti.
Rusya Bilimler Akademisi’nden Uluslararası Ekonomi ve İlişkiler Enstitüsü’nden Viktor Nadein-Rayevski, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma anlaşmasının hayata geçmesi durumunda yaptırımlarla karşılaşacağı tehdidini değerlendirdi.

Russia Today (RT) televizyonuna konuşan Mitchell, bu konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Türkiye, tüm NATO’nun doğu Akdeniz’deki kalesi, asker sayısı ve savaş deneyimi açısından ittifakın ikinci ordusu. Şimdi S-400 konusu büyük sorun haline geldi. Bu sistem, Türkiye’ye her türlü saldırgana karşı ‘şemsiyeye’ sahip olma fırsatını veriyor. Bu da Amerikalılara dokunuyor. Bu durum onlar için ciddi finansal kayıplar anlamına geliyor. NATO içindeki dayanışmayı demiyorum bile. ABD, Türkiye’nin F-35 alımını ve istihbarat değişimi ve diğer askeri teçhizatın sevkini gündeme getiriyor ama ambargolar uygulayarak Amerikalılar kendi kendine yeniliyor”.

Türkiye gibi müttefiki, İncirlik gibi hava üssünü kaybetmenin kesinlikle ABD’nin yararına olmadığını kaydeden Rus uzman, “Amerikalılar ikna etmeye, yasaklar eşiğinde denge bulmaya çalışıyor. Türkler teslim olmuyor, onlar sevkin parasını kısmen ödedi, şimdilik Amerikalılara yönelik adım atmıyorlar. Türkiye’nin ABD’ye baskı, bir çıkış yolu için bir biçim bulacağını düşünüyorum” dedi.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz