Türkiye, İran ve Irak Dışişleri Bakanlarından Ortak Bildiri

21.09.2017 10:39

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye, İran ve Irak Dışişleri Bakanlarından Ortak Bildiri

Türkiye, İran ve Irak dışişleri bakanları New York’ta ortak bir açıklama ile Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine vurgu yaparak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmayı planladığı ayrılık referandumuna karşı olduklarını deklare ettiler.

İran, Türkiye ve Irak Dışişleri Bakanı dün Çarşamba, New York’ta BM Genel Kurul Toplantısı’nın kulisinde bir araya gelerek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de yapmayı planladığı ayrılık referandumu başta olmak üzere bölgesel konuları masaya yatırdılar.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi üçlü oturumun ardından ortak bir bildiri yayınladılar.

Ortak açıklamada, Irak Kürdistan bölgesinde ayrılık referandumu kararının, Irak’ın terör örgütü IŞİD örgütü ile elde ettikleri bütün kazanımları tehlikeye maruz bıraktığını ve bölgede kontrolü kolay olmayacak yeni münakaşaya sebebiyet verdiğini vurguladılar.

İran, Irak ve Türkiye dışişleri bakanları, referandumun düzenlenmesine karşı çıkma noktasında uyumlu tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde mutabık kalarak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkililerinden bu girişimden kaçınmalarını istediler.

Zarif, Çavuşoğlu ve Caferi ortak açıklamada, referandumun Kürtler ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin lehine ve yararına olmayacağına vurgu yaptı.

İran, Irak ve Türkiye ayrıca, Bağdat ile Erbil arasındaki meselelerin tek çözüm yolunun Irak anayasası çerçevesinde yapıcı diyalog yapılması olduğunu belirterek, İran ve Türkiye’nin bu meselenin çözümü ve bu bölgedeki gerilimin kontrol altına alınmasındaki desteğinin önemini çizdiler.

İran, Türkiye ve Irak dışişleri bakanları, Irak ordu birliklerinin terör örgütü IŞİD karşısındaki büyük zaferlerinden mutlu olduklarını dile getirerek, IŞİD sonrası Irak’ta sürdürülebilir güvenlik ve istikrarın sağlanması için verilen çabaların önemine vurgu yaptılar.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Iraklı yetkililer ve grupların referandumu reddetmeleri, bölgesel ve uluslararası tepkiler ve de bölge ve dünya ülkelerinin muhalefetine rağmen ayrılık referandumun belirlenen tarihte düzenleneceğini ısrarla dile getiriyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül tarihinde yapmayı planladığı ayrılık referandumunu sadece Siyonist rejim İsrail desteklemiştir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz